Yerel yönetimlerde halk katılımı: Tokat il merkezinde uygulamalı bir çalışma
Public participation in local administration: Practical working in Tokat city center
- Tez No: 209642
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZKİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Demokrasi, günümüzde hemen her toplumun benimsedigi bir deger olarak karsımıza çıkmaktadır. Demokrasinin varlıgı, halkı zaman içerisinde yönetime dâhil olmaya zorunlu hale getirmektedir. Küresellesme ve teknolojinin de etkisiyle çevresine duyarsız kalamayan halkın yönetime katılım zorunlulugu, temsili demokrasinin yetersizligini ortaya çıkarmıstır. Yerel yönetimlerin halka yakınlıgından ve yöneten - yönetilen iliskilerinin gelisimine uygun zeminler saglamasından dolayı; halk katılımının etkilerinin bu birimlerde etkin olarak görülecegi düsünülmektedir. Seçimlere katılım gibi geleneksel katılım yöntemlerinin yanında; halk toplantıları, ombudsman, mahalle toplantıları vs. gibi yöntemlerle katılım bilinci güçlendirilmeye çalısılmakta, halkın yönetime dahil edilmesi istenmektedir. Katılımın; yönetimin mesruiyeti açısından bir hayli önemli oldugu düsünülmektedir. Dünya üzerindeki birçok yönetim sisteminde halk egemenliginin artarak sürdürülmesi için, halkın yönetim faaliyetlerine dâhil olması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Democracy is met as value that is accepted almost every public. Democracy?s existence forces public being a part of management. By the effect of globalism and technology, public that cannot be unsensitive to their environment, their participation to management reveal democracy?s insufficiency. By the positive effect of public participation to the management, local administration?s closeness to the public and preparing suitable place for the relationship of the people that manage and that are managed. Besides traditional methods as participating to the election, public meetings, ombudsman, neighborhood meetings and etc work for strengthen the conscience of management participation, want to include public to the management. t is inevitable that public?s participation to management for continuing public sovereignty, by the act of public is sovereignty in parliament systems.