Tek parti dönemi'nde iktidar muhalefet ilişisi: Arslanköy örnek olayı.
Pover and opposition relations in one party stage: A sample Arslanköy event.
- Tez No: 209656
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. B. BERAT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Tek Parti Dönemi İktidar Muhalefet İlişkisinin tarihsel süreç içerisinde ifade ettiği anlam/anlamlar Arslanköy'de 1947 yılında yapılan yerel seçimler örneğiyle incelenmektedir. Arslanköy'deki seçim süreci 23 yıllık iktidar-muhalefet ilişkisinin oturduğu zemini doğru anlamlandırabilmek ve iktidarın muhalefet algısını doğru okuyabilmek için ipuçları sunmaktadır. Kökleri Osmanlı Devleti'nde olan ve dönem içerisinde tekrar şekillenen / görünüm değiştiren ama içeriksel olarak değişmeyen elitist yönetim tarzı, halkın temsile dayanan bir yansımasından öte varlığını devletin varlığıyla özdeşleştiren, bu özdeşleşmede siyasal egemenlik alanını ise soyo-ekonomik konumlarından kaybedilmemesinin ya da yenilerinin kazanılmasının alanı olarak görmektedir. Bu bağlamda devlete atfedilen aşkınlık, atfedenlerin ekonomik çıkarlarından bağımsız düşünülmemelidir. Dönem içerisinde ?muhalefetin sessizleştirilmesi gereği? söylemsel düzeyde ?devletin bekası?yla eylemsel düzeyde ise sessizleştirenlerin ekonomik çıkarlarıyla ilişkilidir. Ekonomik çıkarların paylaşılmamasının vazgeçilmez şartı ise siyasal çıkarların paylaşılmasıdır. Paylaşımın önündeki engellerin kaldırılmasını bütüncü bir yaklaşımla ele alan tek parti iktidarı sadece Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın kapatılması ile ?kazanımların? korunmasını sağlamamış, aynı zamanda kırsal kesimden gelen muhalefet çabalarını da ister partiler temelinde olsun ister partiler temelinde olmasın kontrol altında tutmak istemiştir. Bu çerçevede 1947 yılında yapılan muhtarlık seçimleri iktidarın muhalefet algısını anlayabilmek için ipuçları sunmaktadır. Çalışmamıza konu olan ?Arslanköy Hadisesi? Arslanköy'de yapılan muhtar seçimlerinde halkın kendi iradesini ortaya koymakta ısrar etmesi üzerine yaşanan olayların adıdır. Arslanköy'de meydana gelen olaylar kısır bir partiler i arası çekişme değil, ondan öte Türkiye'de iktidar-muhalefet olgularını açıklamaya yarayacak ?merkez ile çevrenin? mücadelesinin küçük ama önemli bir örneğidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the meaning(s) that describe the relationship between government and opposition of Single Political Party Period in historical duration was examined by the sample of local elections carried out in Arslankoy in 1947. The election period in Arslankoy presented clues in order to explain the base of government-dissidence relation correctly and to read the dissidence perception of government correctly. The elitist management way the whose origin was based on Ottoman State and which was re-shaped/changed its appearance in time but did not change its content, considers its presence identifying with the presence of the state other than a reflection of public based on representation and in this identification, the area of political sovereignty was observed as the area of not losing economical outputs or gaining new ones. In this respect, transandantal attributed to the state should not be considered independent of economical outputs of the people who attribute. Both ?the requirement of quietening the dissidence? on the oration level and ?the permanence of the state? on the operational level are related with the economical outputs of people who quieten. The indispensable rule of not sharing economical outputs is sharing of political outputs. Single Party Government which discusses canceling the obstacles of sharing as a totaliter approach has not only provided to protect ?the gaining? by closing Person Progressive-Minded Republic Party (Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası) and Independent Republic Party (Serbest Cumhuriyet Fırkası) but also wanted to control dissidence efforts of rural areas either to be on the basis of party or not to be on the basis of party. Within this approach, mukhtar elections in 1947 presented clues to understand the dissidence perception of government. ?The forty six events? taken into consideration in our study was the name of the events experienced because of the insistence of public to exhibit their own willpower in the mukhtar elections in Arslankoy. The events in Arslankoy were not iii a barren competition between parties however they were little but important samples of contestation of ?centre with environment? which will be beneficial for describing the government-dissidence cases in Turkey.