Türk ve Alman okul yöneticilerinin denetim odağı boyutunda farklı değişkenler açısından karşılaştırılması
A comparative study of the Turkish and German school administrators on locus of control
- Tez No: 209655
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalısma Türk ve Alman okul yöneticilerinin denetim odagı durumlarının farklı degiskenler açısından karsılastırılması amacı ile yapılmıstır. Denetim odagı , bireyin basına gelen olayların sorumlusu olarak kendisini veya kendi dısındaki güçlerin etkili olduguna olan inancıdır. Bir kisilik özelligi olarak ele alınan denetim odagı kavramının yöneticilik görevinde bulunan bireylerin davranıslarında da etkili oldugunu bilinmektedir. Arastırmanın amacı dogrultusunda Alman ve Türk okul yöneticilerinin cinsiyet, yas, görev yaptıkları okul, görev türü, kıdemleri ve kendilerini yönetici olarak hangi düzeyde basarılı gördükleri karsılastırmalı olarak incelenmistir. Ayrıca bu bagımsız degiskenler açısından Türk ve Alman okul yöneticilerinin denetim odagı algıları karsılastırmalı olarak ele alınmıstır. Okul yöneticilerinin denetim odagı durumlarını belirlemek üzere ?Rotter ç Dıs Denetim Odagı Ölçegi'nin? Türkçe ve Almanca çevirileri ve arastırmacı tarafından hazırlanan kisisel bilgi formunu içeren bir ölçme paketi arastırmaya katılan 373 Türk ve Alman okul yöneticilerine uygulanmıstır. Arastırma Türkiye'de Tokat ve Almanya'da Köln'de yapılmıstır. Elde edilen veriler SPSS 10.0.0 paket programı ile kodlanmıs ve analiz edilmistir. Analizler sonucunda Türk ve Alman okul yöneticilerinin denetim odagı durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmustur. Alman okul yöneticilerinin Türk okul yöneticilerine göre içten denetimli oldukları tespit edilmistir. Alman okul yöneticilerinin öz-basarı algıları Türk okul yöneticilerine oranla daha yüksek çıkmıstır. Bununla birlikte Alman okullarında yöneticilik yapan bayanların oranı Türk okullarına göre daha yüksek çıkmıstır. Ayrıca Alman ve Türk okul yöneticilerinin iv denetim odagı puanlarının çesitli bagımsız degiskenlere göre farklılastıgı tespit edilmistir. Elde edilen sonuçlar egitim yöneticilerinin daha bagımsız ve üretken kendine güvenen, özverili, gerekli bilgi ve beceriye sahip donanımlı bireyler arasından seçilmesiyle ülkemizdeki egitimin daha ileriye götürülebilecegini göstermektedir. Yapılan literatür taramasında Alman ve Türk okul yöneticilerinin denetim odagı boyutunda karsılastıran ve inceleyen bir çalısmaya rastlanmamıstır. Bu yönüyle de yapılan bu arastırmanın ilgili literatüre önemli katkı saglayacagı düsünülmektedir. Sonuç olarak Alman ve Türk okul yöneticilerin denetim odagı durumlarının farklı oldugu bulunmustur. Bu farklılıgın bir çok nedeni olmakla birlikte yönetici adaylarının egitimlerinin, tecrübelerinin ve ülkenin kendi özelliklerinin etkili oldugu düsünülmektedir. Avrupa Birligine yakın zamanda katılacak ülkemizde egitim politikalarının bir çok yönüyle ele alınması ve yeni düzenlemelerin yapılması ülkemizdeki egitim düzeyini olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to compare and contrast the locus of control levels between Turkish and German school principles. Locus of control (LOC) levels were investigated in relation with several independent variables such as gender, age, school level,administrative position, tenure, and self-assessed achievement levels. Turkish and German translations of the Rotter?s Internal-External Locus of Control Inventory and a set of demographic questions were used to obtain the data from 373 Turkish and German school administrators. The data were coded on and analyzed with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Version 10. Results showed significant differences between the Turkish and German school administrators in terms of LOC levels and some of the demographi variables. German school administrators were found to be higher on internal LOC compared to their Turkish counterparts. In addition, German school administrators` perceived self-achievement levels were significantly higher than Turkish administrators. On the other hand, there found to be significant differences on gender variable in that more German female school administrators than man participated in the study, whereas almost all participating administrators in the Turkish sample were men. Similar differences were found on the other demographic variables. It can be concluded from the findings of the present study that there is differences on LOC between Turkish and German school administrators. There might be several pertinent reasons for this difference such as differences in educational systems, background of the particiapants, and the characteristic differences between the two countries. Turkey is on the edge of joining the European Union; thus, her educational policies should be evaulated from several perspectives and necessary reforms should be taken. vi It can be inferred from the results that if we are able to select administrators among more independent, productive, self-sufficient individuals who are also knowledable and skilled, then the quality of education are impoved. A review of the related literature showed that there was no previous study that compared and contrasted Turkish and German school administrators; therefore, it can be said that the present study was an important step in filling the gap in the literature.