İsrail Devleti'nin kuruluşu ve bölgesel etkileri (1948-2000)
Foundation of Israel State and regional effects (1948-2000)
  1. Tez No: 209681
  2. Yazar: MALİKE BİLEYDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İHSAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Ortadoğu özellikle yirminci yüzyılda dünyanın en değişken bölgelerinden biri olmuştur.İsrail Devleti' nin kuruluşundan bu yana geçen altmış sene boyunca, İsrail-Filistinçatışmasının nasıl çözüleceği konusundaki tartışmalar devam etmektedir. Tartışılan soruşudur: 1967' deki Altı Gün Savaşında İsrail tarafından işgal edilen alanda bir Filistindevleti kurulmalı mıdır? Tartışma bu anlaşmazlığın içinde yer alan herkesi ve özelliklede büyük güçleri doğrudan ve dolaylı bir şekilde etkilemektedir. Bu tez, İsrail-Filistinanlaşmazlığının başlangıç sürecinden itibaren nedenlerini ve Batı Şeria ve Gazze' debağımsız bir Filistin devletinin İsrail tarafından tanınma sürecini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Middle East has been one of the most volatile regions in the world, especially in thetwentieth century. For sixty years, since the state of Israel was established, debate abouthow to resolve the Israel-Palestinian conflict continues. Debated question is: Should aPalestinian state be established in the areas captured by Israel in the 1967 Six Day War?The debate effects everyone directly or indirectly involved in the conflict especially thebig powers. This thesis analyses the reasons of Israel-Palestinian conflict from thebegining and process of Israel recognation of an independent Palestinian state in theWest Bank and Gazze.