Bilişim endüstrisinin elektronik doküman yönetimine yaklaşımı
The approach of the information technology industry to the management of electronic documents
- Tez No: 209703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KANDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bilisim teknolojilerindeki gelismeler, bilgi üretimini ve dolayısıyla bilginin kayıtortamları olan dokümanların üretimini son derece hızlandırmıs, geleneksel kayıtortamlarının yanı sıra elektronik dokümanların ortaya çıkmasına olanak saglamıstır.Üretilen bu büyük miktardaki elektronik dokümanların kontrol edilmesi, saklanması vegerektiginde bu dokümanlara erisilmesi giderek zorlasmıstır. Bu zorluklara çözümgetirmek amacı ile elektronik doküman yönetim sistemleri ortaya çıkmıs ve sayılarıhızla artmıstır. Bundan dolayı, elektronik doküman yönetimi sistemlerinin ayrıntılıolarak incelenmesi gerekmektedir. Bu çalısmada elektronik doküman yönetiminin nasılolması gerektigi ve elektronik doküman yönetimi sistemlerinin bu gereklilikleri nekadar yerine getirdikleri ürünler bazında ayrıntılı olarak incelenmistir
Özet (Çeviri)
The developments in the information technologies; have accelerated theproduction of information and the production of documents. In addition to thetraditional recording media, information is created, recorded and preserved on magneticand optical media. The control and use of large amounts of electronic documents havebecome more and more difficult. In order to solve these problems, electronic documentmanagement systems have been developed. In this study, electronic documentmanagement systems have been analyzed in detail. The functions of a electronicdocument management system have been discussed in the light of records managementprinciples and techniques.