1990 sonrası Türkiye Romanya ilişkileri
Relations between Turkey and Romania after 1990
  1. Tez No: 209702
  2. Yazar: KADİR ERHAN ARKEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tezde, 1990 sonrasında Türkiye ile Romanya arasında, Romanya'da komünistrejimin çökmesi sonrasındaki süreçte tesis edilen ve çok hızlı bir ivme ile gelisen ikili iliskilerile bunlara etki ederek belirleyen faktörlerin incelenmesi hedeflenmistir.Genel olarak iki ülke arasındaki tarihi bagların ve iliskilerin alt yapısının irdelendigigiris bölümünden sonra, ikinci bölümde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasından 1990yılına kadar olan süreçteki belli baslı gelismeler fazla detaya inilmeden irdelenmeyeçalısılmıstır. Tezin üçüncü bölümünde iki ülke arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel,sosyal iliskiler derlenerek bir bütün halinde sunulmaya gayret edilmistir. Bu bölümde dahaçok Türkiye'nin Romanya'ya yönelik faaliyetleri üzerinde durulmustur. En son bölümde isesöz konusu iliskilerin arkasında yatan gerekçeler, içinde bulunulan uluslar arası ortam vediger devletlerin bölgeye tesirleri ve etkileme çabaları da dikkate alınarak ortaya konulmayaçalısılmıstır.Tezde, ekonomik veriler mümkün oldugunca tablolar halinde sunulmus, enerjihatlarına veya ülkelerin bölgesel politikalarına yönelik yorumlar ise haritalar iledesteklenmeye çaba sarf edilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to look over the relations between Turkey and Romaniawhich were established righ after the collapse of Comunnist regime in Romania anddeveloped with an incredible acceleration since than. The reasons and the factors determiningthe path of the policies of the two countries were also taken into account.After the introduction section where some information about Romania is introducedand the historical aspects and understructure of the relations between two countries are triedto be given, some basic events in the period between the establishment of The Republic ofTurkey and 1990 were covered without detail in the second chapter. The social, cultural,military and political relations after 1990 are examined in the third chapter. And in the finalchapter, It was targeted to indicate the reasons lying behind the policies of the two countries,the input from the international environment and the effects of the other countries into theserelations.In the thesis, the economical datas are given with tables and also the maps are usedas much as possible when showing the strategical interests of the countries conserning thearea.