Remote metering the energy delivered or absorbed by wind turbine
Rüzgar türbini tarafından üretilen veya tüketilen enerjinin uzaktan okunması
- Tez No: 202579
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bisim teknolojileri, önceki senelerde sadece elektornik endüstrisinin bir alt dalıolmasına ragmen, son yıllarda endüstri, ticaret ve is hayatının birçok alanına girmisdurumdadır. Elektronik alanındaki yeni teknolojiler ve teknikler bilisimteknolojilerinin bu hızlı çıkısını artırmıstır.Bilisim teknolojileri ve elektronikteki bazı uygulamalar sayaç okuma ve diger servissaglayıcı çözümlerinde de uygulama alanı bulmustur. Her ne kadar birçok ülke abonesayaçlarını okuma ve faturalama islemlerini geleneksel yöntemlerle yapıyor olsa da,otomatik sayaç okuma teknolojileri özellikle Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'dabirçok uygulama alanına sahiptir. Ayrıca, Uzak Dogu'da da (Japonya, Çin ve diger)yeni birtakım projeler vardır. Sayaç otomasyon teknolojilerinin önümüzdeki yıllardaçok daha önemli hale gelecegi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, information technology has entered in many areas of industry, tradeand business although it was only a business segment under the electronic industrybefore. New technologies and techniques in electronics enhanced this fast grow up ininformation technology.Some of the applications of information technology and electronics resulted inmetering reading and related utility services. Even though in most of the countries arestill using the conventional methods to read and invoice the subscriber meters now,the automated meter reading systems have very large application area especially inthe North America and Western Europe. There are also some new projects in Far Eastlike Japan, Chinese and etc. It is expected that meter automation technologies willhave a much higher importance in the following decades.