Târîh-i Mehmed Giray
the History of Muhammad Giray
- Tez No: 209748
- Danışmanlar: PROF. NECDET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmaya esas teşkil eden Târih-i Mehmed Giray, 1094-1115/1682-1703 tarihlerini kapsayan genel bir Kırım hanları ve Osmanlı Devleti tarihidir. Eserin müellifi Mehmed Giray'ın hayatı hakkındaki tek bilgi kaynağımız zikredilen kendi tarihidir. Allah'a hamd, peygambere salât u selâm ve IV. Mehmed'i metheden ifadelerle başlayan eser, İkinci Viyana Seferi öncesi Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durumu izah ettikten sonra, olayların anlatımını sürdürmüştür. Mehmed Giray, kendi ismini taşıyan bu eserinde olayları kronolojik bir sıra ile ele almış ve Kırım hanlarının hanlık makamına atanmaları ve Osmanlı padişahlarının tahta geçmelerinde kronolojik sıraya titizlikle uymuştur. Birbiriyle bağlantılı olaylar ise kronolojik sıra gözetilmeden birlikte verilmektedir. Eserde daha çok siyasî olaylar anlatılmakla birlikte, astronomik ve nadirat kabilinden ilginç olaylar da yer alır. Müellif, daha çok bizzat şahit olduğu ve Kırım hanlarının başından geçenleri, yine onların ifadelerine dayanarak anlattığı için Târih-i Mehmed Giray 17. yüzyılın son ve 18. yüzyılın ilk dönemleri için hem Kırım Hanlığı hem de Osmanlı Devleti tarihi hakkında ihmal edilmemesi gereken önemli bir çağdaş kaynaktır.
Özet (Çeviri)
The study analyzes the History of Muhammad Giray (Târih-i Mehmed Giray), which is a general history of Crimean Khanates and Ottomans, covers the years of A.H.1094- 1115/A.D.1682-1703. The book starts with praise to be God, bless to the Prophet and Sultan Muhammad IV, than tries to explain the situation of the Ottoman Empire just before Vienna Siege II and narrates the political events. Muhammad Giray, in his book, gives the events in chronological order according to the Crimean Khans? and Ottomans Sultans? reaching to power. The events, related each other, given without the chronology. The book not only records the political events but also gives some astronomical and interesting incidents. Tarih-i Mehmet Giray is a very important history book on Crimean Khanate and Ottomans in the end of XVIIth and in the beginning of XVIIIth Centuries. As a witness of his age, the author records the political events in Crimean Khanate according to the Khans own reports.