Şevket Dağ (hayatı, eserleri ve sanat anlayışı)
Sevket Dağ (his life, his works and his wiew of art)
  1. Tez No: 209749
  2. Yazar: HATİCE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalısmada, Türk resim sanatının sivil kusak temsilcilerinden Sevket Dag'ın hayatı ve eserleri incelenmistir. Arastırmanın ilk bölümünde, sanatçının yasadıgı dönemin siyasi ve toplumsal olayları degerlendirilmistir. Osmanlı mparatorlugu'nun ayakta kalma savası verdigi bir dönemde yetisen sanatçı, yasanan siyasi ve toplumsal gelismelere sahit olmus, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin heyecanını sanatına yansıtmıstır. Çalısmanın bir sonraki bölümünde Türk resim sanatının genel durumu ele alınmıstır. Son bölümde Sevket Dag'ın hayatı ve eserleri incelenmis, var olan kaynaklar düzenlenerek hayatı boyunca resim sanatına içtenlikle baglı olan sanatçının tanıtılması amaçlanmıstır. Sanatçının, ulasılan yüz yirmi dört tane eseri; stanbul, Ankara ve zmir Resim Heykel Müzeleri koleksiyonu, kamu kuruluslarının koleksiyonları ve özel koleksiyonlardan elde edilmistir. Tamamı küçük boyutlu yaglıboya resimlerde klasik gelenege baglı olunmakla birlikte ısık ve renk, izlenimci bir duyarlılıkla ve akademik sanatın yönlendirici etkisiyle ele alınmıstır. stanbul kentinin degisik köselerinin, eski sokaklarının ve mesire yerlerinin konu edildigi peyzajları ve natürmortları yanında figür betimlemelerini kendine özgü resimsel üslup özellikleriyle veren sanatçı, özellikle enteryör temalı çalısmalarıyla resim sanatında özel bir yere sahiptir. Yapı içlerine sövele kurup resim yapmanın geleneklere aykırı sayıldıgı bir dönemde stanbul'un tarihi camilerini konu alan Sevket Dag'ın, cami konusuna olan egilimi yöresel bir kültür begenisinin ürünü sayılarak mahalli olarak nitelendirilmistir. Çarsı, han ve bedestenlerin kaynaklık ettigi diger enteryör temalı resimlerde yapının mimari karakterinin ve malzeme özelliklerinin tamamıyla ifade edildigi, ısıgın yapı içindeki yansımalarının gölgeli bölümlerle yarattıgı karsıtlık çarpıcı renklerle ifade edilmistir. Hiçbir yabancı etkinin görülmedigi, yerel bir karakter tasıyan eserleriyle resmin klasik tür sınıflandırması dısında özel bir tema ressamı olan Sevket Dag, Türk Resim Sanatı'nın önemli bir simasıdır.
Özet (Çeviri)
Life and works of Sevket Dag, who is one of civil generation representatives of Turkish art, is inspected in this study. It is assessed in the first section of the study that political and social events of the period, in which artist lives. Artist, who brings up in the period, in which Ottoman Empire struggles to survive, witnessed the political and social development at that time, he reflected the excitement of new established Republic of Turkey to his art. General situation of Turkish art is handled in the subsequent section of the study. Life and works of Sevket Dag are inspected in the last section, it is aimed at arrangement of available sources and introduction of the artist, who sincerely depends upon art during his lifetime. Attained one hundred twenty four works of the artist are obtained from collection of stanbul, Ankara and zmir Art Sculpture Museums, collections of public offices and private collections. However, it is subject to classic convention in all oil painting arts with small size, light and color is handled with sensitiveness of impressionist and directional influence of academic art. Artist, who gives figure descriptions with his peculiar artistic style features beside landscape arts and still life arts, which mention about different corners, old streets and recreation spots of Istanbul city, takes a special place in the art through his works, especially with interior theme. Mosque tendency of Sevket Dag, who handles historical mosques of Istanbul, is deemed as the product of regional culture liking and qualified locally in the period, in which establishment of easel inside the constructions and drawing picture is deemed as contrary to the traditions. Contrast, in which architectural character and material features of the construction are expressed completely and in which light creates with shady parts of reflections inside the construction in the other arts with interior theme, sourced by bazaar, caravansary and covered bazaars, is expressed with striking colors. Sevket Dag, who is an artist with special theme besides classic type classification of the art with his works bearing local character and having no foreign influence, is an important figure of Turkish Art.