15. Yüzyıl Şairlerinden Gülşenî-i Sarûhânî'nin Râz-nâme (Makâlât-ı Gülşenî) Aalı Eeerinin tenkitli metni
- Tez No: 209759
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Gülsenî-i Sarûhânî XV. yüzyılda yasamıs Divan edebiyatı sairlerimizdendir. Aslen Sirvanlı olduğu kuvvetle muhtemel olan Gülsenî'nin, asıl adı bilinmemekte olup hayatı hakkında eldeki bilgiler çok kısıtlıdır. Sairin Divân ve Râz-nâme adlarında iki eseri günümüze kadar ulasmıstır. Râz-nâme (Makâlât-ı Gülsenî)'de sair dinî, ahlâkî ve tasavvufi mahiyetteki düsüncelerini küçük müstakil hikâyeler ve bu hikâyeleri takip eden makaleler seklinde vermektedir. Eserde 31 hikâye ve bunlarla bağlantılı 11 makale bulunmaktadır. Gülsenî eserini 864/1460'ta tamamlamıs olup dönemin sultanı olan Fatih Sultan Mehmed'e sunmustur.
Özet (Çeviri)
Gülsenî-i Sarûhânî is one of the Divân Literature poets who lived in the 15th century. He is knon that he is from Sirvan (Persia) but it is not certain. There is no particular information found in resources regarding Gülsenî-i Sarûhânî. His real name is not knon. Two of his work are knon today as ?Divân1? and ?Râz-nâme?. The poet gave his religious, moral and mystic belief in his stories and in the essays related with this stories in Râz-nâme (Makâlât-ı Gülsenî). There are thirty-one stories and there are eleven essays related with this work. His work was completed in 864/1460 and it was presented to the sultan of the term, Fatih Sultan Mehmed