Eski harfli çocuk dergilerinden Yeni Yol dergisinin çocuk eğitimindeki işlevi
The function of Yeni Yol magazine, one of the child magazines written with old alphabet, in the child education
- Tez No: 209776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Çocuk ruhunu besleyen en önemli eğitici unsurlardan biri olan çocukdergilerinin ülkemizde ortaya çıkması Tanzimat'ın ilk yıllarına rastlamaktadır. Budönemde görülmeye başlayan süreli yayınlar, batılılaşma çabalarından biridir. Çocukdergileri tarihî süreç içerisinde büyük değişiklikler geçirmişlerdir. 1928 harfdevriminden önce çocuk dergileri, eski harflerle yazılırken, harf devriminden sonrayayımlanan çocuk dergileri Latin harfleriyle yazılmıştır.Harf devriminden önce yayımlanan Yeni Yol dergisi, bu dönemdeyayımlanan diğer çocuk dergilerine göre biraz daha uzun soluklu olmuştur. 1923-1926 yılları arasında yayımlanan bu dergi toplam 113 sayı yayımlanmıştır.Çocuk edebiyatı ürünlerinden olan çocuk dergilerinin içinde bulunan türlerçocuklara çeşitli konularda bilgi vermekte, onlara birtakım doğruları göstermekte veçocukları eğlendirmektedir. Bundan dolayı, Yeni Yol dergisinin içinde bulunanmetinlerin çocuk eğitimine katkısı olduğu kanısındayız.Bu çalışma Eski Harfli Çocuk Dergilerinden Yeni Yol Dergisinin ÇocukEğitimindeki İşlevi başlığını taşımaktadır.Çalışmamızda Yeni Yol dergisindeki yazılar tek tek okunmuş, özetlenmiş vefişlenmiştir. Daha sonra bunlar ?Edebî Türler? ve ?Diğer Konulardaki Yazılar?olarak iki ana başlık altında toplanmıştır. Her tür kendi içinde de sınıflandırılmış vebütün bu çalışmalardan sonra sonuç ve değerlendirme kısmına gidilmiştir.Yeni Yol dergisinde bir çok ünlü edebiyat adamı da yazmıştır. Aka Gündüz,Ahmet Hamdi ( TANPINAR ) bunlardan bazılarıdır. Bunun dışında dergide, değerlikomutanlarımızdan biri olan Kazım Karabekir'e ait yazılar da bulunmaktadır.Ayrıca dergide, spor alanından tanıdığımız Selim Sırrı ( TARCAN)'a ait yazıların dabulunduğunu görmekteyiz.Dergide bulunan bütün türlere tek tek bakıldığında Yeni Yol dergisinin çocukeğitimine katkısının büyük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important learning tools that feeds the child spirit is ChildMagazines. Their pressing times starts with the first years of Tanzimat Period.ThePeriodic Magazines in this period is one of the westernization efforts that started toseen with the Tanzimat.Child Magazines have lived lots of changes in the historical process. Whilethe Child Magazines are written with Old Turkish Language before the 1928Alphabet Revaluation, the ones published after Alphabet Revaluation are writtenwith Latin Language.Yeni Yol Magazine published before Alphabet Revaluation have been livedin more time period according to the other child magazines published in the sameperiod. This magazine published between the years of 1923-1926 has 113 issue.This child magazine which is one of the products? of Child Literatureincludes topics related with types of knowledges, funny stories and guidlines aboutthe trues in our life. Because of this, we believe that all of the texts in the Yeni YolMagazine strongly contrubute to the child education.This headline of this study is The Function of Yeni Yol Magazine, one of thechild magazines written with old alphabet, in the Child Education.In this study, all of the texts in the Yeni Yol Magazine had been read,summarized and classified one by one. Then, They had been classified under twomain parts; ? Literal Types and Other Topics.? After the classification of each part,the conclusion and utilization part had been studied.Many famous literature man had wrote some texts in Yeni Yol Magazine.Some of them are Aka Gündüz, Ahmet Hamdi ( TANPINAR ). Also, there are sometexts written by Kazım Karabekir, one of our valuable commander.In addition toabove, Selim Sırrı ( TARCAN ), we know from sports area, also has wrote sometopics in the magazine.When we look at all literary types in the magazine one by one, we clearly seethat Yeni Yol Magazine has contributed many great things to the child education.