Tursun Fakı'nın Cumhûr-Nâme adlı eserinin metni ve incelemesi
Text and examination of Tursun Fakih?s Cumhurname
- Tez No: 209777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 520
Özet
Bu çalısma Tursun Fakih tarafından yazılan Cumhûr-nâme adlı eser ve onun nüshalarıarasındaki farklar hakkında bilgi vermek amacıyla yapıldı.Cumhûr-nâme, mesnevi tarzında yazılmıs bir gazavat-nâmedir. Yapılan karsılastırmalarsonucunda 1473 beyit oldugu belirlenmistir.Giris bölümünde Tursun Fakih'in hayatı, edebî sahsiyeti ve diger eserleri hakkında bilgiyer almaktadır. Daha sonra eserin dili, biçimi ve konusu, sahıs kadrosu incelenmistir. Ayrıcametinden önce eserin genis bir özeti yer almaktadır.Daha sonra eserle ilgili transkripsiyon ve çeviri çalısması yapılmıstır. Okuyucularakolaylık olması açısından eserdeki bazı eski Türkçe kelimelerle ilgili sözlük hazırlanmıs,sahıs ve yer isimleri ile ilgili dizin çalısması yapılmıstır.Çalısmanın sonunda eserin diger nüshalarının ilk sayfaları eklendi ve yararlanılankaynaklar belirtildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to give information about the differences between the worknamed Cumhurname which was written by Tursun Fakih and its versions.Cumhurname is a gazavatname that was written in form of mesnevi. At the end of thecomparisons it is determined that this work is composed of one thousand four hundred andseventy three verses.The introduction explains the life of Tursun Fakih, his literary life and his other works.The language, the form, the subject and the characters of the work have been studied in thefollowing parts. There is also an extensive summary of the work before the text.After that the work is transcibed and translated into modern Turkish. A dictionary of oldTurkish words has been prepared for the sake of readers. There is also index about the namesof characters and places.At the end of the study the other versions of the work are added and sources are stated.