İstanbul Bayezid Camii taş süslemeleri
Stone adornment of İstanbul Bayezid Mosque
  1. Tez No: 209793
  2. Yazar: İSA CIDA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
stanbul'da II. Bayezid tarafından yaptırılan Bayezid Camii 1500- 1505 yıllarıarasınsa insa edilmistir. Bu tezde, stanbul Bayezid Camii tas süslemeleri incelenmistir.Minareler, kapılar, avlu, sadırvan, duvar yüzeyleri, hünkar mahfili, müezzin mahfili,kadınlar mahfili, mihrab, minber, sütunlar incelendi. Tas üzerindeki süslemelerinfotografları çekildi, çizimleri yapıldı, ölçüleri alındı, anlamlandırıldı. Malzeme olarakçesitli mermerler, granit, köfeki tası, porfir ve macunlar kullanılmıstır. Genelliklegeometrik ve bitkisel motifler, rumiler, hatailer görülmektedir. Tez dört bölümdenmeydana gelmektedir. Birinci bölümde süslemenin önemi, tezde izlenen yöntem ve bukonudaki yayınlar incelendi. kinci bölümde II. Bayezid döneminin sosyo- politikyapısı, Bayezid Camii ve dönemin tas dekorasyonu üzerinde duruldu. Üçüncü bölümtezin ana bölümünü olusturmaktadır ve burada caminin tas dekorasyonu incelendi.Dördüncü ve son bölümde stanbul Bayezid Camii tas dekorasyonunun etkileri üzerindeduruldu. Fotograflar, gravürler, planlar ve çizimler tezin arkasına eklendi. stanbulBayezid Camii, Osmanlı Klasik Döneminin baslangıç eseri oldugunu tasdekorasyonuyla kanıtlamıstır. Caminin süslemelerinin belli bir olgunluga ulastıgınıgörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Bayezid Mosque was built in stanbul by II. Bayezid between 1500 and1505. In this thesis, the stone adornment of the stanbul Bayezid Mosque is scrutinized.The Minarets, the doors, the courtyard, the tanks of water, the surfaces of walls, the ardeof hunkar, the arde of muezzin, the circle of women, the miche, the pulpit and thecolums are scrutmized.The adornments on the walls are taken photos, drawn, measuredand interpreted. As materials, different wnds of marbles, granites, ?köfeki?, porphyresand pastes were used. Mostly, geometrical and herbal motives, ?rumi? and ?hatai? werepresented. The thesis is farmed of four parts. In the first part; the importance ofadornment, the ways that are fallowed and the publications on the subjects are studied.In the second part; the sociopolitical state of the age of II. Bayezid, the Bayezid Mosqueand the stone adornment and decoration of the age are examined. The thirt port formsthe main port of the thesis and in this port, the stone decoration of the mosque isscrutinized. In the fourth and also the lost port, the effects on the stone decoration ofstanbul Bayezid Mosque are studied. Photos, engravings, plans and drawings areadded to the thesis. The stanbul Bayezid Mosque proved it self as the starting buildingon the Ottoman Classical Age by the help of its stone decoration. It is obvious that theadornment of the mosque has been mellowed and is an important step forward.