Hikâye-i kûhî (1b-25b) dil incelemesi - metin - dizin - tıpkıbasım
Mountain story
- Tez No: 209807
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN SAĞOL YÜKSEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Eser birbiriyle bağlantılı olmakla birlikte farklı serüvenlerin yer aldığı hikâyelerden oluşmaktadır. Tezin konusu olan 25 varaklık kısımda üç farklı hikâye yer alır. İlki Tahmuras'ın oğlu ?Gerşâsb-ı âhen-dest?in hikâyesidir. Bu hikâyede Gerşâsb'ın ve kardeşlerinin oğullarının kaçırılması, bunlardan birinin Kâf dağında büyümesi anlatılır. İkincisi Şehnâme ile en fazla benzerlik gösteren ?Dahhâk-ı mâr? hikâyesidir. Bu hikâyede ise Lehrâsb'ın oğlu Dahhâk ile Ferîdûn'un mücadelesi yer alır. Ancak Ferîdûn Dahhâk'ı yenmek için Gerşâsb'ın yerini bıraktığı yeğeninden yardım ister. Bu noktada olay akışı Şehnâme'den ayrılır ve ilk hikâye ile bağlantı oluşturulur. Üçüncü hikâye ?Gerdenkeşân? hikâyesidir. Bu hikâyede ise peygamber kıssalarından esinlenme oldukça yoğundur. Âdem peygamber, onun en çok bilinen çocukları Hâbil ve Kâbil, Kâbil'in oğlu ve onun nesli; Şît peygamber, İdris nebi bu hikâyede adı geçen kişilerdir. Bunun yanı sıra Şehnâme'den Cemşid adlı kahramanın da ortaya çıktığını görüyoruz. Ancak eserde Şehnâme ile paralel bir kronoloji takip edilmemiştir. Şehnâme'de Huşeng'in oğlu Tahmuras, Tahmuras'ın oğlu Cemşid, Cemşid'in oğlu ise Dahhâk'tır. Oysa tez konusu eserde Tahmuras'ın oğlu Gerşâsb, Lehrâsb'ın oğlu Dahhâk'tır. Huşeng Şah'a bir padişah olarak değinilir. Cemşid ve Sâm Şah ise bunlardan müstakil olarak üçüncü hikâyede yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The work is formed from the stories which take place different episodes. However, these episodes are related to each other. There are three different kinds of stories in the 25 leaf section which forms the subject of the thesis. The first one is Tahmuras? son ?Gerşasb-ı ahen-dest?s? story. In this story Gerşasb and his brothers sons kidnapping and the growing up of one of them on a fabulous mountain (Caucasus) are explained. The second one is ?Dahhak-ı mâr?s? story which has the most alike with Şehname. In this story, the struggle between Lehrasb?s son Dahhak and Feridun is explained. However, Feridun wants to beat Dahhak so he wants help from Gerşasb?s nephew who Gerşasb leaves his place to him. At this point, the flow of the event disconnects from Şehname and makes a relation with the first story. The third one is ?Gerdenkeşan?s? story. In this story, there are a lot of inspirations from prophets? anectodes. Prophet Adam, his most well- know sons Habil and son?s and his progeny: Prophet Şit, İdris are the most mentioned people in this story. Besides, we can see the appearance of the hero Cemşid from Şehname. However, in this work a chronology parallel to Şehname is not followed. In Şehname Huşeng?s son is Tahmuras, Tahmuras? son is Cemşid and Cemşid?s son is Dahhak. Where as in the subject of the thesis, Tahmuras? son is Gerşasb, Lehrasb?s son is Dahhak. Shah Huşeng is mentioned as a Sultan. Shah Cemşid and Sam are separately mentioned in the third story.