İlköğretim I.kademe öğrencilerinin çocuk hikâye kitaplarının tipografik özellikleri ile ilgili görüşleri
Opinions of students from first level primary education on typographic characteristics of narrative books
  1. Tez No: 226041
  2. Yazar: BÜŞRA MENNANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; ?İlköğretim I. Kademe Öğrencilerinin Çocuk Hikâye Kitaplarının Tipografik Özelliklerine İlişkin Görüşleri'nin? belirlenmesidir.Bu temel amaca ulaşmak için; ilköğretim öğrencilerinin görüşlerine göre; ?Tipografik özellikler açısından çocuklar için hazırlanan hikâye kitaplarının kağıt cinsi, kitap boyutu, harf büyüklüğü, harf biçemi (harf stilleri), harf biçimi (yazı karakteri), satır aralık (boşluk) düzeni, sayfa kenar boşluğu, yazı rengi nasıl olmalıdır?? ve ?Öğrencilerin hangi tipografik özelliklere sahip kitapları daha hızlı ve zevkle okuduklarına ilişkin görüşleri nelerdir?? sorularına cevap aranmıştır.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket formu kullanılmıştır. Geliştirilen anket, İzmir ili Narlıdere ilçesinde İnönü İlköğretim Okulu'nda 2007?2008 eğitim öğretim yılı 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden random yöntemi ile seçilen 100 öğrenciye uygulanmıştır. İlköğretim okulu öğrencilerinden anket formlarıyla toplanan bilgiler, araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere analiz edilerek, ankette yer alan her sorunun frekans (f) ve yüzde (%)'leri bulunarak ve tablolaştırılarak yorumlanmıştır.Sonuç olarak hazırlanacak hikâye kitaplarında tipografik özellikler bir bütünlük içerisinde sunulmalı, grafik tasarım uzmanları tarafından çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak, estetik değerleri de bir arada barındırarak hazırlanmalıdır. Gelişmiş ülkelerin yayımcılarının kullanıldığı metotlar takip edilmeli, hiçbir masraftan kaçınılmamalı, öğrencilerin beklentileri karşılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The fundamental goal of this research is; ?defining the opinions of the students from first level primary education on typographic characteristics of narrative books.?For reaching this main goal, according to the students, the following questions are answered; ?In terms of typographic characteristic, how must be the paper type, book size, letter size, letter style, letter character, spacing, margins, article color of the narrative books which are prepared for children?? and ?Which typographic types of books the students tend to read and understand more quickly. What are the opinions about this topic??A questioner which is developed by the researcher is used for collecting data. This questioner is applied at random to 100 students from fourth and the fifth class in Narlıdere region of Izmir to the school named as İnönü İlköğretim Okulu in 2007-2008. In order to develop the researchers? survey each data collected from the students is analyzed and based on a diagram in order the find the frequency (f) and the percentage (%).As a result; typographic characteristics of the narrative books which will be prepared must be presented in a whole way, concerning the developmental characteristics of the children by the typography experts and also keeping esthetical values altogether. The methods used by publishers of developing countries must be followed, any expenses shouldn?t be abstained, the expectations of children must be provided.