Namık Kemal'in kızına yazdığı mektuplarda eğitim ile ilgili unsurlar
Educational facts of Namik Kemal letters written to his daughter
- Tez No: 209817
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEHNAZ ALİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Namık Kemal, 1840 yılında Tekirdağ'da dünyaya gelmiştir. Küçük yaştaannesini kaybettiği için Namık Kemal, dedesinin yanında yetişmiştir. 2 Aralık 1888yılında da Sakız Adası'nda vefat etmiştir.Namık Kemal, yazdığı oyun, şiir, romanları ile devrin en önemli isimlerindendir.Çeşitli nedenlerle İstanbul dışında görevlendirilen Namık Kemal, uzun süre ailesindenayrı kalmıştır.Namık Kemal, edebiyatı eğitici bir gözle değerlendirmiş ve toplumun eğitimdüzeyini arttırmaya çalışmıştır. Özellikle kadınların iyi eğitilmelerini ve sosyal hayatadaha çok katılmalarını istemiştir. Namık Kemal'in bu düşüncelerine, kızı FerideHanım'a yazmış olduğu mektuplarda da rastlanmaktadır. Namık Kemal, büyürkenyanında olamadığı kızının eğitimine mektupları ile katkıda bulunarak, Feride'yi heraçıdan eğitmeye çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı da; Namık Kemal'in, kızına yazdığımektuplarda eğitimle ilgili unsurları tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Namık Kemal, was born on 1840 in Tekirdağ. His grandfather took care of himbecause his mother died when he was little boy. He died on 2 December 1888 in Sakızisland.Namık Kemal with his theatres, poems and novels was one of the mostimportant author at that time. For some reasons he was charged out of Istanbul and livedfar away from his family for a long time.Namık Kemal thought that literature has a educational role and tried to educatepeople by literature. Especially, he thought that women should be educated better andshould join social life more. We also understand his ideas of Namık Kemal from hisletters written to his daughter Feride. He contributed his daughter education by hisletters. He tried to educate his daughter from all aspects.The aim of this thesis is detemining of educational elements from his letterswritten to his daughter.