Namık Kemal'in Hürriyet gazetesindeki makaleleri
  1. Tez No: 21275
  2. Yazar: ALİ DONBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda Tanzimat Fermanı' nın 1839 'da ilan edilmesi ile -“başlayan ıslahat hareketleri, meydana gelen ”Medeniyyet krizi“ yüzünden hedefine ulaşamamış tır. Bu devirde yetişen ilk nesil, yenileşme hareketini, Batı'dan alınan ”basının gücünü kullanarak, devlete karşı mücadele şekline dönüştürdüler. Nâmık Kemal'in yönetiminde Londra'da, Yeni Osmanlılar Cemiyeti' nin yayın organı olarak çıkan“Hürriyet”,“bizde ilk ”Siyasi- gazete» hüviyetini taşır. Namık Kemal,“bir şair olmakla ”birlikte roman, tiyatro gibi edebi türlerin de yazarıdır. Ve daha önemlisi gazeteci, idareci, politikacıdır.O'nun edebî ve tarihi eserleri ve mektupları yayınlanmıştir. Ölümünün üzerinden yüzyılı aşkın' bir- zaman geçmesine rağmen makaleleri henüz yayınlanmamıştır. Namık Kemal'in verdiği siyasi mücadelenin önemi ve düşüncelerinin kendi içindeki tutarlılığı ve tarihi rolü ancak makalelerinin incelenmesiyle ortaya konulasilir. Bu sebeblerden dolayı yüksek lisans tezimizin konusu olarak Namık Kemal'in“Hürriyet”gazetesindeki makalelerini seçtik. Tezin esas amacı, Namık Kemal'e ait makalelerin tesbiti ve yeni Türk harflerine aktarılmasıdır. Tezin“Giriş”kısmında, Tanzimat dönemi gazeteciliği ve gazeteleri üzerinde durulmuştur.“I. Bölüm”de,“Hürriyet”gazetesi tanıtılmış ve Namık Kemal'in gazeteciliği hakkında bilgi verilmiştir.“II. Bölüm”de yeni harflere aktarılan makaleler kronolojik sıra ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, reform attempts which,“began by the proclamation of Tanzimat Permanı in 1839, couldn't reach its aim because of the »' civilization crisis”.The first generation in his era, turned the reform attempts into a struggle against the goverment by using the media power which was taken from West.“Hürriyet”the first political newspaper in our history was published in London as Neo-Ottoman Society's publication under Namık Kemal' s management. Namık Kemal is not only a poet, but also a novelist and dramatist. As a much more considerable fact he is a jour nal ist, manager and politician. His literary and historical works had been published. Although his death was more than 100 years ago, his works and letters has not been published yet. The importance of Namık Kemal 's political struggle, and the cosistency of his ideas and their political role can be understood by the analyse of his essays. So, Shis Shesi® topic is Karaık Kemal ' s essays which took place in“Hürriyet”. The main goal of the Thesis is the determination of those essays and their translation into modern (Turkish) letters. In the introduction part of the Thesis, journalism and journals of the Tanzimat Era are emp hasized. In the 1 st part informations on“Hürriyet”, and Na mık Kemal' s journalism are given. At the 2 nd part of the Thesis, trnaslated essays are given in a chronological order.