Osmanlı Devleti'nde Geç Dönem Tarih-i Umûmîler
- Tez No: 209821
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCTEBA İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Büyük İskenderin Asya Seferi ile Yunanlõlar farklõ kültürleri tanõmõşlar ve onlarõ kendi tarihlerinin bir parçasõ olarak kabul etmişlerdir. Roma İmparatorluğu döneminde de Roma merkezli dünya tarihleri yazõlmõştõr. Avrupada kilise, hristiyanlõkla her alanda hakimiyet sağlamaya çalõştõğõndan evrensel tarih anlayõşõnõ da hristiyanlõk üzerine oturtmuştur. Avrupalõlar coğrâfî keşiflerle yeni yerler keşfetti ve keşfettiği dünyayõ yeniden tanõmladõ. Sanayileşmesini tamamlayõnca dünyayõ medenîleştirme projesiyle sömürgeler elde etti. Bu sayede Avrupa merkezli modern zaman anlayõşõnõ da dünyaya kabul ettirdi. Bu gelişmeler, Tarihin bilim haline gelmesi ile bütünlük kazandõ. Osmanlõ müverrihleri, Avrupadaki gelişmelerden etkilenerek tarih alanõnda gelenekten kopma eğilimi gösterdiler. Osmanlõ müverrihlerinin yeni bir vizyon kazandõrma amacõyla yazdõklarõ tarih-i umûmîlerin büyük bir kõsmõ, Avrupalõ tarihçileri taklit ederek Avrupanõn zaman anlayõşõnõ kabul ettiler. Birkaç müverrih ise, buna alternatif geliştirme çabasõ içerisindeydi. Tarihi yeniden dönemlere ayõrdõlar ve umûmî tarihlerin içeriğini büyük ölçüde değiştirdiler. Yine de Avrupaya gösterilen bu direnç yeterli olmadõ.
Özet (Çeviri)
Greeks had first met with different cultures through the Asian campaign of Alexander the Great and accepted them little part of their own history. Several world histories was also written as Rome-centered at the age of Roman Empire. Since the Church of Europe was trying to gain dominance using christianity in all areas, it also centered its universal history conception based on christianity. Europeans discovered new places during Age of Discovery and re-defined this new world it explored. Having industrialized, It established colonies in order to so-called civilize the other world. Thus, It made whole world accept its own conception of modern times based on Europe. These developments were just occurring before the history was formed as a science. Having affected of these developments, Otoman historians generally kept theirselves away from their own history tradition. They accepted the conception of time of Europeans by imitating the European historians in their general history works whose aim was to bring a new vision. But a few historians tried to bring an alternative to this European-centered history concept. They dissociate the history of the world again and changed the content of general history mostly. Yet, even this resistance to Europe was not enogh.