İstanbul'da eğlence hayatı (1923-1938)
Entertainmet life in Istanbul (1923-1938)
- Tez No: 209845
- Danışmanlar: DR. CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada 1923-1938 yılları arasında İstanbul'da eğlence hayatı konusu elealınmıştır. Dinlenmek, sohbet ya da seyahat etmek gibi insan ihtiyaçlarının bir parçasıolarak tanımlanan eğlence gündelik hayat içerisinde önemli bir yere sahiptir. İnsanlararası etkileşim ve iletişimin bir türü olan bu etkinlik alanı toplumsal yapıya göreşekillenir. Aynı şekilde eğlence anlayışının değişmesi de toplum hayatının değişimindeönemli bir yere sahiptir. Osmanlı Devleti'nde toplum hayatı din eksenli olmuş ve örfibelirlemelerle şekillenmiştir. Gündelik hayatın hemen her yönüyle geleneksel kalıplariçinde yaşandığı 18. yüzyıla kadar olan dönemde İstanbul'da eğlence yaşamı gelenekselnormların çatısı altında doğal seyrini korumuştur. Ancak batılılaşma, bu düzenideğiştirmiştir. Batılılaşma/modernleşme sürecinde eğlence anlayışının Batı normlarınagöre yeniden belirlenmesi toplum hayatını; kadının konumlandırılması, birliktelikler,davranış vs. birçok açıdan etkilemiştir. Bu nedenle çalışma batılılaşmanın toplumhayatına getirdiği yeniliklerle birlikte değişen eğlence anlayışı çerçevesinde elealınmıştır. Bu çerçevede, batılılaşmanın/modernleşmenin radikal bir nitelik kazandığıCumhuriyet'in ilk yıllarında İstanbul'da eğlence hayatı konusu döneme ait sosyal yaşamörneklerini içeren araştırma eserler, dergi ve gazeteler kullanılarak incelenmiştir.Ayrıca siyasi, askerî ve toplumsal alanda etkili olan batılılaşmanın modern bireyeulaşma konusundaki etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Osmanlı ve Cumhuriyetdöneminde batılılaşma konusundaki farklı yaklaşımların toplum hayatındaki eğlenceanlayışını nasıl şekillendirdiği de çalışmanın detaylarında görülecektir
Özet (Çeviri)
The matter of entertainment life in Istanbul between 1923 and 1938 has beenexamined in the present study. Entertainment that is described as part of human needslike having rest, having chat and traveling has an important place in daily life. Thisactivity field which is a kind of interaction and communication among humans is formedaccording to social structure. Identically, the changes in perception of entertainmentremarkably cause to changes in social life. Social life was religion oriented and formedby traditional determinations in Ottoman State. Entertainment life in Istanbul saved itsnatural course under the roof of traditional norms until the 18th century when daily lifenearly with every aspect maintained in traditional forms. However, westernizationchanged that course. In westernization/modernization period, redetermination ofentertainment life according to the Western norms affected the social life from severalaspects such as; position of women, companionships, behaviors, etc. Thus, the study hasbeen dealt within the frame of changing perception of entertainment resulting from theinnovations that westernization brought to social life. In this frame, entertainment life inIstanbul in early years of the Republic when westernization/modernization got radicalquality has been examined by using research works, magazines and newspapers whichinclude social life models belonging to that period. Moreover, it has been aimed todetermine the effects of westernization which is effective in political, military and socialfields in reaching to modern individual. It will also be seen in the details of the presentstudy that how the different approaches towards westernization in Ottoman andRepublic periods shaped the perception of entertainment in social life.