Bir tarihçi ve aydın olarak Prof.Dr. İbrahim Kafesoğlu hayatı ve eserleri
The historian and intellectual person is Prof.Dr. İbrahim Kafesoğlu his works and his life
  1. Tez No: 209846
  2. Yazar: NEŞE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştırmamız da Türk tarihi ve tarihçiliğinde, yaptığı ilmî çalışmaları, bu incelemeler kullandığı farklı bakış açısı ile önemli bir yere sahip olan Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu'nun hayatı, akademisyenliği, aydın kimliği ve eserleri konu edilmiştir. Bu çalışmada Prof. Kafesoğlu'nun yetişmesi, fikrî altyapısının oluşmasını hazırlayan şartlar, ilmî ve fikri içerikli eserleri, eserlerinden hangileri batı dillerine çevrildi, kimlerle ilmî konularda anlaşmazlıklar yaşadığı gibi meseleler açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun dışında Prof. Kafesoğlu'nun içerisinde yer aldığı fikrî hareketlerin neler olduğu ve kimlerden etkilendiği ortaya konulmuştur. Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu, hayatının başından itibaren milliyetçi bir çizgide yer almış ve eserler vermiştir. Yazdığı sayısız eser ve yaptığı konuşmalar ile de Türk'ü en iyi anlayan ve anlatan şahsiyet olmuştur
Özet (Çeviri)
Our research includes, Prof. Dr. Ibrahim Kafesoglu?s life his works and his intellectual identity who has got a fame by his scientific works which he did in Turkish History and the different perspective which he used. This work also includes Prof. Kaseoglu?s growing, and the conditions which creates his opinion substructure, his scientific and thoughtful works, works which are translated to western languages, the people who argued with him in this scientific topics.Also the work explains how he is influenced from the other people and from who he is influenced. From begining of his life he was always a nationalist also his works were about nationalism too. With lots of works he did he was the best person who explained the meaning of ?Turk?.