Ahmet Rasim'in eserleri (nâkâm,numune-i hayal,cidd ü mizah,gülüp ağladıklarım) metin-tahlil-index
Workses of Ahmet Rasim nâkâm,numune-i hayal,cidd ü mizah,gülüp ağladiklarim text-analysis-index
- Tez No: 209849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Ahmet Rasim'in incelediğimiz hikâyelerinde genellikle tutkulu fakat sonu acıyla biten gönül maceraları anlatılır. Bu hikâyelerde erkek hayat karşısında tecrübesiz, aşkında samimi; kadın ise tecrübeli ve geçmişi kirlidir. Kurgu ve teknik son derece zayıftır. Yazar araya girerek açıklamalar yapar. Dil tasvirlerde ağır ve süslü konuşmalarda ise anlaşılır ve tabiidir. Numune-i Hayal dört küçük hikâyeden oluşmaktadır: ?İki Damla Gözyaşı? sevdiği kızın, annesinin kirli mazisi nedeniyle kendisinden ayrıldığını anlayan gencin yaşadığı hayal kırıklığını, ?Mihnet-i Kalb? kalbinden rahatsızlığı olmasına rağmen hayattan kopmayan ve sonunda beğendiği kızla evlenen gencin düğün gecesi kalbine yenik düşmesini, ?Para? iyi bir hayat sürmek için mutlaka çok zengin olmak gerektiğini düşünen fakir ama yakışıklı bir gencin, hayalini kurduğu geleceği, piyangodan çıkacak paraya bağlamasını ve buna çok yaklaştığı anda hayal kırıklığına uğramasını, ?Bir Gece? tenha bir ormanda kendini dinlemek için gezintiye çıkan, yanına gelen iki Rum aşığın şuh hareketlerinden rahatsız olarak yerinden ayrılan yalnız birini hikâye etmektedir. Nâkâm'da tecrübesiz bir gencin, karşısına çıkan bir aşüfte tarafından hayatının altüst edilerek intiharı, arkasından da kadının vicdan azabından ölmesi anlatılır. Cidd ü Mizah, 57 makaleden oluşan ciddi ve mizahi yazıların bir arada bulunduğu bir makaleler bütünüdür. Tasvir-i Efkâr ve Tesvir-i Efkâr gazetelerindeki önceki yazılarından derlenmiştir. Bu makalelerin yazıldığı tarih Balkan Savaşları'nın (1912?1913) yaşandığı acı ve sefalet günleridir. Ahmet Rasim yaşanan bu zorluklar karşısında Türk halkını birlik olmaya ve direnmeye çağırır. Gülüp Ağladıklarım, Mütareke Dönemi'nde (1918-1919) Yeni Gün, Zaman, Vakit gazetelerinde çıkan yazılarından seçilmiş 95 makaleden oluşur. Bu yazılar dönemin sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel hayatına ait belge niteliğindedir. Daha çok fıkra türünü andıran bu yazıları bugünkü anlamda makale olarak kabul etmek zordur. Her iki eserde de doğal ve samimi bir dil, mizahi ve eleştirel bir anlatım vardır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Rasim?s stories that we?ve examined, it had been told the love adventures which are generally passionate but ended with sorrow. In these stories the hero in unexperienced before life, sincere for his love, the heroine however experienced and has unclean past. Fantasy and technic are extremely weak. The author is getting into the text and makes explanations. The language is hard in descriptions and is natural and comprehensible in embellished talkings. Numune-i Hayal conisists four short stories. It is storied: in ?İki Damla Gözyaşı? a young man?s disappointment who has realized the separation of his girlfriend by the reason of his mother?s previous life, in ?Mihnet-i Kalb? a young man?s defeation by heart attack during his wedding night who get married with the girl he loved at the end and who doesn?t break off from life in spite of his heart illness, in ?Para? a poor but handsome young man who thinks absolutely getting much money to live a good life by connecting his dreams of future to the money would be come up from the lottery and when he had approached this he had disappointed, in ?Bir Gece? someone who went for a walk wanting to take a rest in a quiet place and leaving the place becoming restless because of two Byzantine lovers coqvettish actings. It has been storied in Nâkâm, a young man who doesn?t know about life and after whose life had been spoiled by a prostitute, his suicide and then dying of the woman by pangs of conscience. Cidd ü Mizah, including 57 articles and it is the complete of articles which had been serious and humourous texts together. They were gathered together from the former texts of the Tasvir-i Efkâr and Tesvir-i Efkâr newspapers. The date of writings of these articles were the sorrowful misery days of Balkan Wars (1912-1913) which had been living. Ahmet Rasim calls Turkish people to be together and insisting before these lived hardships. Gülüp Ağladıklarım, at the Period of Truce (1918-1919) it consists of 95 articles which had been chosen from the texts of Yenigün, Zaman, Vakit newspapers. These texts are in the documentary quality of the period?s social, economical and cultural life. Today it is difficult to accept these texts as articles which are resembled anecdotes more. In each work there is natural and sincere laguage and the humorous and critical explaining.