Türk tiyatro edebiyatında vatan kavramı (1860-1940)
The homeland concept in Turkish dramatic literature (1860-1940)
- Tez No: 209868
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENVER TÖRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 537
Özet
Bu çalışmada, Türk Tiyatro tarihinde 1860-1940 yılları arasında, Tanzimat'tan Cumhuriyetin ilk yirmi yılına kadar geçen zaman diliminde tek bir temanın, yani vatan temasının kitap olarak basılmış tarihî ve millî piyeslerde nasıl ele alındığını ve hangi kavramlarla çeşitlendirildiğini incelemeye çalıştık. Çalışmamız `Giriş'den sonra üç bölümden oluşmaktadır. Giriş'te ilk olarak vatan kelimesinin yüklendiği anlamlar verilmiş, sonra da Batı ve Türk kültüründe tarihî olarak vatan kavramının gelişimi sıralanmıştır. Birinci Bölümde Tanzimat Döneminde, İkinci Bölümde II.Meşrutiyet Döneminde yazılmış ve son olarak Üçüncü Bölümde ise Cumhuriyet Döneminde 1940'a kadar yazılmış piyeslerde vatan kavramını ayrıntılı olarak inceledik. `Sonuç' kısmında genel bir değerlendirme ile vatan kavramı etrafında çeşitlenen imajların tarihî seyir içinde nasıl değiştiğini göstermeye çalıştık. Kaynakçada konumuzla ilgili kitap, makale ve tezlerin künyeleri verdik Vatan kavramının hangi imajlar doğrultusunda piyeslerde kullanıldığını topluca göstermek için çalışmamızın sonuna `Tematik Tablo' ile birlikte ayrıca incelediğimiz oyunların özetlerini eser adına göre sıralayarak ekledik.
Özet (Çeviri)
At this thesis the reflection of `homeland? subject on the Dramatic Turkish Literature in the period from Tanzimat, II. Meşrutiyet and early Republican period has been studied. From 1860 to 1940 related written plays have been studied on `motherland? subject. This study included four parts with ?Introduction?. In `Introduction? we are tried to give all the meanings of `homeland?. We are also focused on the importance of the concept `homeland? on Western and Turkish cultures. In the first, second and third parts, we investigate the dramatic texts in the period from Tanzimat, II. Meşrutiyet and early Republican period. In the conclusion part, a general evaluation of the thesis has been made. In Bibliography, we listed the sourcebooks, articles and thesis. At the end of the thesis we added a `Thematic Table? and the summaries of the plays.