Nüzhet Haşim'in Milli Edebiyat'a doğru kitabı (metin-inceleme)
The book whose name is Milli Edebiyata doğru by Nüzhet Haşim (tex-researc)
  1. Tez No: 209867
  2. Yazar: ZEYNEP LAMİA GÜRLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tez konusu olarak seçilen Nüzhet Haşim'in Milli Edebiyat'a Doğru adlı eserinin incelenmesinde şu sıra takip edilmiştir: Giriş bölümünde; eser antoloji niteliği taşıdığından antoloji kavramı, ilk antolojiler, Türk Edebiyatı'nda antoloji konusu ele alınmıştır. Birinci bölümde Milli Edebiyat dönemi üzerinde durulmuştur. Burada Tanzimat'tan Milli Edebiyat'a kadar Türk sosyal hayatında tartışılan ideolojilerden, Milli Edebiyat kavramından, Milli Edebiyat'ı besleyen ve Türkçülük fikriyle kurulan cemiyetlerden, dönemin en önemli yayın organı olan Genç Kalemler dergisinden bahsedilmiş ve Millî Edebiyat'ın genel hatlarıyla nasıl bir dönem olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Nüzhet Haşim'in eseri kısaca değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede Nüzhet Haşim'in Milli Edebiyat döneminin panoramasını nasıl çizdiği ve yazarların edebi kişilikleri üzerindeki fikirleri ortaya konulmuştur. Son olarak da Milli Edebiyat'a Doğru adlı eserin metni günümüz harflerine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the analysing of the book Millî Edebiyat?a Doğru written by Nüzhet Haşim, that order was followed. In the entrance section since the book has an anthology character, the anthology concept, first anthologies, the subject of anthology in Turkish Literature were analysied. In the first section the period of National Literature were analysied. At there the ideologies being discussed in the Turkish social life from Tanzimat to National Literature, the nation of National Literature, the societies that were founded in the idea of Turkish Nationalizm and to feed the National Literature, the Genç Kalemler one of the most important and widespread journal were analysied and in general what kind of period the National Literature was worked to make it more clear. In second section, the work of Nüzhet Haşim was evaluated shortly. In that assesment how Nüzhet Haşim illustrated the panorama of National Literature and the ideas of him on the characters of authors were exhibited. Finally, the work named Milli Edebiyat?a Doğru was transfered into the current alphabet.