Hicri 1311-1312 tarihli Edremit Şer'iyye sicili
Shar?iyyah records (records of courts of law) of Edremit between Hirji 1311-1312
- Tez No: 209886
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCTEBA İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Çalımamıza konu olan Hicrî 1311-1312 tarihli Edremit er`îyye Sicili defteri178 hükümden meydana gelmektedir. Hükümler, içerik yönünden tereke/miras ve vakıfkonularını ihtiva etmekte olup, bunun dıında bir takım münferit konulara da yerverilmitir. Gayr-i müslimlere ait davalara da bu çalımada sıkça rastlanılmaktadır.Ayrıca çalıma alanımız olan Karasi Sancaı'nın Edremit Kazası'nda, yabancıdevletlerin teb`asından olan kimselerin de kayıtlarını görmek mümkündür. Terekehükümlerinin sonunda, ölen kiinin malları bütün ayrıntılarıyla isim isim vekıymetleriyle birlikte verilmitir. Yine vakıf meselelerine ait hükümlerin sonunda, kararmahkeme tarafından ahitlere tasdik ettirilmi ve aynı ahitlerin isimleri hükmün sonunailave edilmitir.Defter, XIX Yüzyıl'ın sonlarına doru Edremit yöresinin sosyal ve iktisadîhayatına dair pek çok konu hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
Notebook of Edremit records of law which blongs to the years 1311 and 1312contains 178 subjects that we study on. These subjects include heritage and foundationlaw subjects and also they include some other individual subjects. And we freguentlymeet lawsuit of people who are not muslims. Also it is possible to see the records offoreign people who leave in Edremit in Karasi Sanjak. It is emphasised the goods ofdead person in all details and valves at the end of heritage law subjects. Again at the endof the foundation law subjects, the judgement had been approved to the witnesses by thecourt, and names of these witnesses were added at the end of the subject paper.The notebook gives a lot of information about the situation of social andeconomical life of Edremit area in 19th Century.