Türk anayasalarında milli devlet,ülke ve vatandaşlık kavramları
The consepts of national state, country and citizenship in the Turkish constitutions
- Tez No: 209890
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'de doksanlı yıllardan sonra hız kazanan, devlet üzerindeki tartışmalar, özellikle milli devlet olma niteliğinde odaklanmıştır. Bu eleştiriler, gerekçeleri itibariyle, genellikle anayasaların temel hak ve özgürlükler konusundaki düzenlemelerine dayandırılmakla birlikte, aslında masaya yatırılan, ?Türk Milli Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü?dür. Bu araştırmada; milli devlet olma sürecinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin olmazsa olmaz prensipler olarak belirlediği, -milli devlet-, -ülke- ve -vatandaşlık- kavramlarının geçmiş anayasalardaki karşılıkları ve özellikle anayasal süreçte uğradığı değişimlerin tespiti ile, yeni konjonktürel gelişmeler karşısında, sözkonusu kavramların bundan sonra alması muhtemel şekillerde, devletin kuruluş amacına uygun bir istikrarlılığın nasıl korunabileceği bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The arguments on the state which gained speed after the years of ninety have especially focused on the quality of being national state. This criticism, because of its justifications, although generally are based onto the compositeness of the fundamental rights and freedoms of the constitutions, in fact the thing that is laid onto the table is ?the indivisible unity of the Turkish National State with its country and nation?. In this research; ascertaining of the equivalences of the concepts ?national state-, country- and citizenship in the past constitutions that Turkish Republic determined as a sine qua non principles and their change especially in the constitutional process, in the process of becoming national state and against the new conjuncture developments, finding how the subject to word concepts consistency be protected in appropriation with the aim of establishment of the state in the shapes those probably will take formation after now.