17.yy şairlerinden Dimetokalı Vahdeti'nin divanının tenkitli metni the critic of the divan Dimetokalı Vahdeti
- Tez No: 209891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bosnalı Vahdetî'nin, mevcut bilgilerimize göre tek eseri olan divanının üç nüshası tespit edilebilmistir. Bu nüshalardan hareketle hazırladıgımız bu tez üç ana bölümden olusmaktadır. Birinci Bölümde Vahdetî'nin hayatı, edebî sahsiyeti ve divanı hakkında bilgiler ortaya konmustur. Ardından divanın incelenmesi yapılmıs, sekil ve muhteva özellikleri ele alınmıstır. Bu incelemelerden sonra sairin Türk edebiyatındaki yeri ve önemi tespit edilerek hayatı, edebî sahsiyeti ve divanı ile ilgili bilgilerden çıkarılan neticeler Sonuç baslıgı altında verilmistir. kinci Bölümde divanın tespit edilebilen nüshaları tanıtılmıstır. Ardından metin hazırlanırken takip edilen yol belirtilmistir. Üçüncü Bölümde divanın tenkitli metni ortaya konmustur. Metin ortaya konulurken, tam bir mürettep divan olmadıgı için, klâsik divan tertibine uygun sekilde düzenlenmistir.
Özet (Çeviri)
Recently,we know of only three versions of the single book written by Bosnali Vahdeti. This thesis, which is based on those versions, has three main parts. Information about biography of Vahdeti, the place where Vahdeti take place in literature and Vahdeti?s Divan take place in the first part of this study. After, the analysis of Divan, the structure and the content of Divan are given.After this analysis, the place and the importance of the poet in Turkish Literature is tried to be stated.And after this,life story of the poet, (edebi sahsiyeti) and the conclusion stated from the information about his Divan,takes place under the title of ?Conclusion?. The versions of this Divan is introduced in the second part of this study.And the way followed while preparing this passage is stated. The(?.critic) of the Divan is stated in third part.The statement of Divan is composed by preassuming to be in Classical Divan Type, because this Divan is not a (Muretteb ) Divan Type.