Medyada bop ve din
Gmp and religion in the press
  1. Tez No: 209905
  2. Yazar: NURULLAH ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Büyük Orta Dogu Projesi Amerika Birlesik Devletleri tarafından Ortadogu bölgesini yeniden dönüstürmek için hazırlanan projedir. Fas'tan Afganistan'a, Balkanlardan Basra Körfezine kadar olan cografyada, srail hariç digerleri Müslüman, 22 ülke proje kapsamındadır. Proje ile enerji kaynaklarının kontrolü ve Batı pazarlarına güvenli bir sekilde aktarımı, baglantısız ülkelerin ekonomilerinin küresel ekonomiye kazandırılması,terörizm ve kitle imha silahlarının yaygınlasmasının önlenmesi, srail'in güvenliginin saglanması, muhtemel rakiplerin çevrelenmesi, slam'ın dönüstürülmesi ve demokrasinin tesis edilmesi hedeflenmektedir. Bölge ülkeleri Proje'ye genel hatları ile karsı çıkmaktadır. Türk medyası da Proje'nin amaçları konusunda ikiye bölünmüstür. Proje'nin öngördügü hedefler ve Proje'nin uygulanıs sekli evanjelik inanç ile Proje arasındaki baglantıyı ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Greater Middle East Project (GMP) is a Project prepared by the United States of America to rebuild the Middle East area. From Morocco to Afghanistan, From the Balkans to Bay of Basra, 22 countries, all of them Muslim except Israel are in the scope of the Project. The aim of the Project is to control the energy resources and their safe transfer to the western markets, linking the unassociated countries? economy to the global economy, preventing the spreading of terrorism and weapons of mass destruction, guaranteeing the safety of Israel, confining the probable rivals, restructuring the Islam and establishing democracy. Countries in the region oppose the Project in general. Turkish press is divided about the aims of the Project. The aims proposed in the Project and the application style of the Project reveals the connection of Evangelic faith with the Project.