Understanding image relations
İmaj ilişkilerini anlamak
- Tez No: 209906
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHTAP SÜMERSAN KÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda teknolojideki hızlı gelismeyle birlikte hem yerel hem de küresel düzeyde rekabet artmıs, ürün ömürleri kısaltmıs, firmaların yeni ürünler gelistirme ve bunları hızlı bir sekilde piyasaya sunma olanakları artarken rakiplerin de yeni ürünleri taklit imkanları ve hızları artmıstır. Bu sartlar altında firmaların tüketici talep ve beklentilerini rakip firmalardan daha iyi sekilde karsılayacak ürün ve hizmetleri onlardan daha hızı ve daha etkin sekilde üretilmesi ve tüketicilerine sunması yoğun rekabet ortamında faaliyetlerini sürdürmeleri için önemli bir unsur haline gelmistir. Firmaların tüketici talep ve beklentilerini rakiplerinden daha iyi düzeyde karsılayabilecek ürün ve hizmetleri üretebilmeleri ise tüketicilerin satın alma süreçlerinin incelenerek satın alma davranıslarını etkileyen faktörlerin saptanması ve kurumsal hedefler doğrultusunda yönlendirilmesini gerekli kılmıstır. Tüketici satın alma davranısları incelendiğinde tüketicinin sosyoekonomik ve sosyokültürel çevresi, firmaların pazarlama faaliyetleri, tüketicinin geçmis tecrübeleri ve psikolojik alanı olarak adlandırılan algısı, motivasyonu, kisiliği ve davranıslarından etkilendiği görülmektedir. Tüketicinin psikolojik alanı içinde tüketici satın alma davranıslarını etkileyen en önemli faktörlerden biri tüketicinin bir ürün, marka veya kuruma iliskin algılarının bileskesinden olusan ürün, marka veya kurum imajıdır. Tüketicilerin satın alma kararlarını, zihinlerinde o ürün, marka veya kuruma iliskin sahip oldukları imaja göre belirlemeleri ve her tüketicinin aynı ürün, marka veya kuruma iliskin sahip oldukları imajların farklı olması imaj kavramının tüketici satın alma davranısları içindeki yerinin ve rolünün incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle bu çalısma bireylerin satın alma sürecini, bu süreci etkileyen faktörleri ve bu faktörlerden imajın özellikle de marka imajının bu süreç içindeki rolünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Recent years, with rapid technological developments the volume of the competition has increased in both national and global economies, product life cycles have shortened, the opportunity of producing innovative new products for companies and also the opportunity of imitation for their competitors have increased. In these circumstances, producing the products and services that meet target consumers? needs and wants better than competitors in more efficient and rapid way have became one of the most important conditions for companies in order to struggle with intensive competition. Producing the products and services that meet target consumers? needs and wants better than competitors requires understanding the structure of consumer decision making, factors that affect this process, and manipulating them according to organizational goals. The factors that affect consumer decision making process are the socioeconomic and sociocultural environment of consumers, the marketing activities of firms, the past experiences of consumers and the psychological field (motivation, personality, attitudes, and perception). In the case of the psychological field, the most important factor that affects the consumer decision making process is the concept of image (brand, product or corporate image). Because of the fact that consumers determine their purchase decision about products or brands according to their images that they have in their minds, understanding the role of image in consumer decision making process is important. So this study examines the structure of consumer decision making process, factors that affect the process, and the role of image, especially brand image, in consumer decision making.