İşletmelerde devir ve birleşme işlemleri ve muhasebeleştirilmesi
The transfer and incorporation procedure at managements and it's accountancy
- Tez No: 209908
- Danışmanlar: PROF. DOĞAN ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojide yasanan gelismeler; mal, hizmet ve sermayenin serbest dolasımına ve rekabet artısına neden olmustur. Uluslararası üne sahip isletmeler, Türk isletmeleri ile de isbirligi yaparak birlikte ürettikleri mal veya hizmetleri uluslararası piyasalara sunmaya baslamıslardır. Bu gelismelerin yasandıgı piyasalarda isletmelerin büyümeleri de kaçınılmaz olmustur. sletmelerin büyümeleri iki türlü mümkün olmaktadır. Birincisi genellikle isletmelerin daha çok tercih ettigi içsel büyümedir. Ancak bir süre sonra içsel büyüme bir alternatif olmaktan çıkmaktadır. Bu asamada dıssal büyüme, baska bir deyisle birlesme alternatifi devreye girmektedir. Türk Ticaret Kanunu'na göre iki veya daha çok isletmenin bir araya gelerek tek bir isletme çatısı altında toplanmasına birlesme denilmektedir. Buna göre isletmeler iki sekilde birlesme islemi gerçeklestirebilirler. Bunlardan ilki yeni bir isletme kurmak, ikincisi devralma yoluyla birlesmektir. Türk Ticaret Kanunu'na göre sirketler sahıs ve sermaye sirketleri olarak ikiye ayrılmaktadır ve bunların birlesme islemleri bazı kurallara baglanmaktadır. Birlesme sözlesmesinin yazılı olarak hazırlanması, karara baglanması ve noterden onaylanması, Ticaret Sicili Gazetesinde bilançoların ilan edilmesi yoluyla üçüncü sahıslara duyurulması vb. islemlerin yerine getirilmesi ile birlesme islemleri tamamlanmıs olur.
Özet (Çeviri)
The improvement at technology caused the competition and free circulation of property, employment and fund. The famous international managements associated with Turkish managements and they launched their products to International markets. The managements at this growth grew up faster. This growth consists of two types. First, is the growth inside and most preferable type. But after a while it doesn?t bring any alternatives. At this process, the external growth, in other words association becomes alternative. According to Turkish Trade Law; the association is the assemble of two or more management at one framework. According to this law the managements can get together with two types. First is to float a new company and the second is to associate with taking over another management. According to Turkish Trade Law; companies divide into types like personal and capital and their association has connected to rules. The association begins with the process like, preparation of the association contract, the resolve and the notarize, the announcement of the financial statement at the Trade Registration Journal.