TTK ve vergi kanunları açısından sermaye şirketlerinde birleşme, bölünme işlemleri ve uygulamalı örnekler
Merging and split-off operations in companies with share capital from the perspective of Turkish code of commerce and Turkish Tax Law and practical examples
- Tez No: 532393
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Küreselleşme sürecinin başlamasıyla birlikte ekonomi ve finans alanında hızlı gelişmeler ve değişimler yaşanmaktadır. İşletmeler pazarda etkin bir rekabet stratejisi uygulayabilmek ve büyüyebilmek amacıyla, sahip olduklarından çok daha fazla sermaye, yatırım ve nitelikli iş gücüne ihtiyaç duymaktadırlar. Günümüzde işletmeler bu kaynaklara ulaşabilmek amacıyla çoğu zaman birleşme ve devir işlemlerini en uygun araç olarak görmektedirler. Bu çalışmanın amacı, işletme birleşme, devir ve bölünme işlemlerini kuramsal olarak inceledikten sonra ülkemizdeki yasal düzenlemeler ve mevzuat hükümleri çerçevesinde ele alarak vergilendirme sürecinin örnek uygulamalı çalışmalarla değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
There have been quick developments and changes in economics and finance with the starting of the process of globalization. Business enterprises need much capital, investment and qualified labour than they have to apply an effective strategy of competition in the market. Recently, business enterprises usually find merging and transferring procedures the most suitable means to reach these sources. The aim of this study is to examine theoretically the procedures of merging, transferring and separating of business enterprises and evaluate taxing process with the help of case studies in the framework of legal regulations and legislations of our country.