Hemmü'n-Nebî ve ilgili hadisler bağlamında hükmî değeri
The nominal value of 'Hemm of Prophet Muhammed' and the relevant hadiths
  1. Tez No: 209934
  2. Yazar: BERRİN KAMBUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN ÂŞIKKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hz. Peygamber'in düsünce asamasında kalmıs arzuları anlamına gelen ?hemmü'nnebî? kavramını ele aldıgımız çalısmamız, Rasûlullah'ı bütün yönleriyle tanıma ve tanıtma çabasının bir yönünü olusturmaktadır. Hz. Peygamber'in söz ve fiillerinin yanı sıra, çesitli sebeplerden dolayı istedigi halde yapmadıgı veya yapamadıgı, düsünce asamasında kalmıs arzuları olmustur. Bu çalısmamızda Hz. Peygamber'in bu arzularını tespit edip, ne ifade ettiklerini ortaya koymaya çalıstık. Arastırmamız, bir giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde, konu ve kaynaklar tanıtılıp ?hemm? kavramı üzerinde duruldu. Birinci bölümde, ?hemm? ifade eden rivayetler sekiz ana baslık halinde ele alınarak tahlil edilip yorumlandı. kinci bölümde ise, temenni ve terecci ifade eden rivayetlerin tahlil ve yorumu yapılıp, ?hemm?in hükmî durumu ortaya kondu. Çalısma boyunca ulasılan neticeler, sonuç bölümünde özetlendi.
Özet (Çeviri)
The term ?Hemmü?n-Nebî? that means the desires of Prophet (Muhammed) that haven?t been activated is our thesis. This thesis consists of Prophet?s (Muhammed) some visions. We try to understand and also introduce Prophet?s actions in his life. There were some desires of Muhammed that were not activeted in his life. The prophet couldn?t activeted his desires because of various causes in spite of his whishes.In our thesis we try to introduce his desires and their meanings. Our thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction section the theme and sources have been introduced. After that therm of ?hemm? have been narrated, too. In the first chapter, the narrations that mean ?hemm? have been explained in the eight main titles and they have been interpreted with analises. In the second chapter, the narrations that mean ?temenni? and ?terecci? have been explained wisely also. Consequently the value of ?hemm? has been appeared. In the conclusion sections, the results which have been reached during the study are summaried.