Endüstri işletmelerinde maliyet optimizasyonu ve performans yükseltilmesi
The optimization of cost and increasing of performance in the industrial companies
  1. Tez No: 209940
  2. Yazar: UĞUR GÖKIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Endüstri ?sletmelerinde Maliyet Optimizasyonu Ve Performans Yükseltimi ?sletme acısından optimizasyon; belli bir amaca en az masrafla ulasmak ya da belli kaynaklarla en çok ürünü sağlamak seklinde tanımlanır. Maliyetin optimizasyonu ise Mamulleri ve/veya hizmetleri son kullanıcıya ulasıncaya kadar harcanan değerleri istenilen kalite ölçüsünden ödün vermeden, isletmenin elindeki kaynakları en rasyonel bir biçimde kullanarak bir sistem dâhilinde maliyetlerin isletme tarafından en uygun yapıya sokulmasını seklinde açıklayabiliriz. Bu çalısma 4 bölümden olusmaktadır. 1. Bölümde konuya giris yapılırken 2. Bölümde konuyla ilgili temel kavramlara yer verilmistir. 3.Bölümde ise çesitli yöntem ve tekniklerin( doğrusal programlama, değer analizi, hedef maliyetleme, kısıtlar teorisi yöntemi, toplam kalite Yöntemi, ve yalın üretim yöntemi) maliyetin optimize edilmesi anlayısı penceresinden incelenmistir. 4. Bölüm sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
The optimization of cost and increasing of performance in the industrial companies. The optimization of industrial companies; is defined by minimum cost in the production or ensuring maximization of production with minimum materials The optimization of cost is to produce the best quality product and best services that includes a ratioanal systems,using materials for production with minimum cost and maximum products for business admisnistirations.Clearly,it explains; to arrange most suitable system of cost the production. This Project has four parts 1. Entrance of the subject 2. In this part,the basic concept is given about subject 3. In this part (value analysis, linear programming technique,target costing,theory of constraints, lean production and total quality management) is examined the window of the optimization of cost 4. Last chapter is part of reason