2001 krizi ve sonrasında Türkiye-İmf ilişkileri
The 2001 crisis and after that the relationship between Turkey and Imf
- Tez No: 209988
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ BAHÇEKAPILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelismekte olan ülkelerin sık sık karsı karsıya kaldıkları durum ekonomik krizlerdir. Gelismekte olan ülkeler kriz ortamında krizin daha fazla derinlesmemesi için IMF'ye basvurmakta, stand-by anlasmaları çerçevesinde alınan parasal kaynaklarla bozulan makroekonomik dengeleri yeniden kurmaya çalısılmaktadır. Türkiye'de 1947'li dönemlerden bugüne içine düstügü ekonomik krizlerden kurtulabilmek, yapısal degisimleri saglayabilmek ve finansman sıkıntısını giderebilmek amacıyla sürekli IMF destekli ekonomik istikrar programları uygulamıstır. Bu çalısma ile 2000 yılı ve sonrasında IMF'nin ülkemiz ile olan iliskileri, ülkemiz ekonomisine etkilerini sistematik bir bütün halinde ele alarak temel bir analiz elde etme hedeflenmistir. Bu çerçevede Enflasyonu Düsürme Programı, 2000'li yıllarda Türkiye'nin yasadıgı ekonomik krizler ve sonrasında uygulanan Güçlü Ekonomiye Geçis Programı irdelenmistir. Programın uygulanması ile ülkemize gelen dogrudan yabancı sermayenin arttıgı, bütçe açıgının minimize edildigi, kamu borç yükünün GSMH'ya oranının düstügü, cari açıgın ve issizligin arttıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The developping countries frequently are exposed to economic crisis. The developping countries during the crisis situation, apply to IMF and try to provide macroeconomic balances which are spoilt with monetary sources by stand-by agreement not in order to progress crisis situation. Turkey has always fulfilled economic consistent programmes supported IMF to get out of the situated economic crisis, ensure structural changes and solve financial problems since 1947. The relations between Turkey and IMF purposed to analyse the impact on our country?s economy entirely with this work during 2000 and continuation. According to this working Programme of Inflation Decrease investigated Turkey economic crisis and after that applied Passing Powerful Economy Programme during 2000s. the outside capital which comes our country directly was increased, budget deficit was minimized, the proportion of national debt burden to GSMH was declined and current account deficit and unemployment were increased through applying that programme