Ekonomi basının gelişimi ve değişimi
The Development and change of economical media
- Tez No: 141423
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN SONAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Ekonomi bilimi; değişen dünya düzeninin, küreselleşmenin etkileri önemini arttıran, alanını genişleten, etkisini güçlendiren bir bilim olmuştur. Ekonomi, sadece ihtiyaçların karşılanmasını değil, bireyler için çok daha fazlasını ifade etmektedir. Ekonomi, siyasetten medyaya tüm süreçler içindeki ilişkiler ile ilgilidir. Zaman içinde dünyada gelişen ve değişen politikalar, bu politikaların sonuçlan ekonominin konumunu etkilemiş ve değiştirmiştir. Ekonomi Basını da yaşanan ekonomik gelişmeler ile oluşmuş, gelişmiş ve değişmiştir.“Ekonomi Basınının Gelişimi ve Değişimi”adlı bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de ekonomi basınının tarihsel gelişimi, ekonomi basınından verilen örneklerle incelenmektedir. Ekonomi basınının işlevi ve bu işlevin zamanla değişimi vurgulanmaktadır. Özellikle Türkiye'de 1980 sonrası gelişen ekonomik olayların yarattığı ortamda ekonomik basınında yaşanan gelişme, niceliksel artış ve bu artışın niteliksel boyutu değerlendirilmektedir. 1980 sonrası ekonomi basınının ekonomi anlayışının, Cumhuriyet döneminin ulusal kalkınmacı anlayışından ne kadar farklı olduğu ortaya konmaktadır. Basında yaşanan gelişimin dönemler itibariyle hangi ekonomik gelişmeler sırasında yaşandığını ortaya koymak amacıyla Türkiye'nin dışa açık ekonomi politikalarının uygulandığı dört dönemin ekonomik gelişmelerine de yer verilmektedir. Çalışmada günümüz ekonomi basınının ekonomi haberlerine yaklaşımı, 2001 finansal kriz haberleri incelenerek belirlenmektedir. IMF merkezli politikaların ve küreselleşmenin, etkilerinin, basındaki tekelleşme ve sahiplik etkisinin, çeşitli 152nedenlerle haberlerin magazinleştirilmesinin etkilerinin kriz haberlerinin söylemine nasıl yansıdığı belirtilmektedir. Sonuç olarak; ekonomi basınının gelişen ekonomik olaylar doğrultusunda zaman içinde nasıl geliştiği, işlevinin nasıl değiştiği ve günümüz söyleminin özellikleri ortaya konmaktadır. Ekonomi basınının fınans haberlerine dayalı, daha fazla kazanç elde etme fırsatlarını içeren haberleri ile okuyucularına ulaşması; bilgilendirme ve rekabetçi ekonomilerde büyük önemi olan enformasyon sağlama işlevinden uzaklaştığını göstermektedir. 153
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The science of economy has been a science that increase the importance of the effects of globalization and changing world order, that expands their interest area, and that strengthens its impact. Economy not only means the meetings of necessities but also means more for the individuals. Economy is pertinent to all relations in the processes from politics to media. During time, the changing and developing policies in the world, along with the consequences of these policies have affected and changed the status of the economy. As well, Economical Media has been formed, developed and changed by these occurring economical developments. In this study named 'The Development and Change of Economical Media' the historical evolution of economical media in Turkey and in the world is examined by the examples taken from economical media. The function of economical media and the change of this function by the time is emphasized. Particularly, in the situation in Turkey after 1980 created by the occurring economical events, the development of economical media, the quantitative increase and the qualitative dimension of this increase are assessed. After 1980, how the economical understanding of economical media was different from the nationalist, developmental understanding of Republican period is displayed. In respect with the periods, the developments occurred in media, and in order to expose these in which periods they occurred, furthermore, in four period where the foreign open economical policies were applied are also expressed. 154In the study, the approach of our daily economical media to the economical news is stated by examining the news of 2001 financial crisis. The impacts of IMF based policies and globalization, the affect of ownership and monopoly in the medias and how the impact of actualized news by various reasons be reflected to the presentation of crisis news are also stated. Consequently; how the economical media developed during time by the economical events, how its function was changed and the features of daily presentation is put forward. To keep in touch with the readers, the news of economical media based on financial news and including the opportunities to earn more profit, it moves further away than its function of information provision. 155