Klasik ve çağdaş ütopyalarda din ve toplum
Religion and society in classical and modern utopian works
- Tez No: 210005
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ütopya kavramı genellikle gerçeklesmesi mümkün olmayan, gerçeklikten uzak siyasi ve toplumsal projeler olarak tanımlanmaktadır. Bununla beraber ütopya, bir program, kendisi için mücadele edilmesi halinde ulasılabilecek bir hayal anlamında da kullanılmaktadır. Bu nedenden ötürü mutluluk arzusu ve ütopya arasında dogrudan kopmaz bir bag bulunmaktadır. Ütopya eserlerine baktıgımızda onların hemen hemen hepsinde bazı ortak özellikler oldugunu görürüz. Bunlar aynı zamanda ütopyaların en belirgin niteliklerindendir. Rasyonellik, Hümanist duygular, esitlikçi anlayıs, çalıskanlık, ortak yasama duyulan yogun ilgi ve zıtlıkları uzlastırma ütopik eserlerin çogunda karsımıza çıkan ortak özelliklerdir. Platon'un Devlet'i, Thomas More'un Utopia'sı, Tomasso Campanella'nın Günes Ülkesi, Bacon'ın Yeni Atlantis'i klasik ütopyaların en basta gelenleridir. Bunları karsı ütopya denilen ve ütopyaların kendi içlerinde seçeneksiz olusları sebebiyle yol açtıkları olumsuzlukları betimleyen eserler takip eder. Edward Bellamy'nin Düs Dünyasından Haberler, H.G.Wells'in Çagdas Bir Ütopya, George Orwell'ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört isimli eserleri bunlardan bazılarıdır. Klasik ütopya eserlerine genel bir bakıs insan toplumlarının en önemli realitesi olan din olgusunun bu eserlerde önemsendigini ve özel bir yere sahip oldugunu gösterir. Sonrasında yazılan çagdas ütopyalarda ise dini degerlerden ve anlam arayısından uzak bir toplumun karsılasacagı olumsuzluklar göze çarpar. Dinin etkisinin ortadan kaldırılmaya çalısıldıgı aydınlanma süreci sonunda insanların dini uyanısa yöneldikleri ve dinin etkisinin her zamankinden daha fazla görülmeye basladıgı gerçegi, bu eserlerle birlikte düsünüldügünde dinin vazgeçilmez insani bir ihtiyaç oldugu anlasılmaktadır
Özet (Çeviri)
The concept of Utopia can be defined as the political and the social projects that can?t actualize. However utopia can mean a dream or goal that can only be reached with effort. This is the reason why there is hardly any difference between utopia and ultimate happiness. When we compare books or articles about utopia, we find that they share the same ideas and theories. These are also concepts unique to utopia. Rationalism, humanistic impressions, equalism, hard work and the interest and opposition towards common life are the shared ideas of the utopian works. Plato?s ?Republic?, Thomas Moore?s ?Utopia?, Tomasso Campanella?s ?The City of the Sun?, Bacon?s New Atlantis are the fore most works of utopian literature. Following these classics called ?anti-utopian? works that show what is wrong about the theory of utopia. Edward Bellamy?s ?Dreamland?, H. G. Wells?s ?Modern Utopia?, George Orwell?s ?Nineteen Eighty-Four? are among these works. The content of Utopian works generally show the importance and place of religion in human society. However, in the concept of modern utopian works the place of religion in society is not mentioned. But, we see that when the place of religion is ignored, then society turns to religion and this shows that for humans religion holds a very important place.