Sahabe dönemi hadis rivayetinde tesebbüt, iklal ve iksar
On the hadith relating tethebbut, iqlal and ikthar at the age of companions
  1. Tez No: 210008
  2. Yazar: OSMAN ARPAÇUKURU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAŞİT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Sahabenin hadis rivayetinde adalet sahibi oldukları ve birbirlerine asla yalan söylemedikleri, onlardan bazılarının yaptıkları açıklamalardan bilinmektedir. Bununla beraber bazen hadis rivayetinde genellikle hafıza ve kötü ezberden kaynaklanan birtakım hatalara düstükleri de olmustur. Söz konusu hatalar diger bazı sahabîler tarafından derhal tenkid edilmis ve düzeltilmistir. Bunun yanı sıra hadisin Hz. Peygamber'e ait oldugundan emin olup, söylemedigi bir sözü Hz. Peygamber'e nispet etmemek ve yine hadis rivayetini keyfî bir is olmaktan çıkarıp belirli prensipler altında yürütülmesini saglamak için birtakım önlemler almıslar ve bunları uygulamaya özen göstermislerdir. Sahabenin hadis rivayetinde göstermis oldukları ve adına“tesebbüt”denilen bu titizlik, bildigimiz kadarıyla bagımsız bir çalısmaya konu olmamıstır. Yine çalısmada ?iklal? (hadis sayısının binden az olması) ve ?iksar? (hadis sayısının bin ve daha fazla olması) kavramları baglamında ravi sahabiler, rivayet ettikleri hadis sayılarına göre gruplandırılmıs ve hadis sayıları tablolar halinde sunulmustur. Aynı sekilde sahabilerin rivayet ettikleri hadis miktarlarının farklı olmasının sebepleri üzerinde de durulmustur. Bu çalısma bu alanda çalısacak olan arastırmacılara faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
It has been known that the companions have confidence and justice (adaleth) and they don?t lie never to each of other on the hadith relating. Nevertheless they have sometimes made mistake from the situation of bad memorization and mental factors, on the hadith relating. That the mistakes have been criticized and corrected by the some other companions immediately. However they have taken some measures for the confidence that the hadith is relating to the Prophet, and to don?t connect the word that he didn?t say with the Prophet, and to state that the hadith relating is not an arbitrary work, to provide to realization of hadith relating with some rules and principles, and they have taken care about the practice of that principles. The carefulness named ?tethebbuth? which the companions have shown about the hadith relating, as we know it wasn?t be a subject to any autonomous study. At the same time hadith relating of the companions, is taken up from the point of quantity in this study. On the context of words ?iqlal? (Piece of hadith relation lower from one thousand) and ?ikthar? (Piece of hadith relation one thousand and higher from one thousand), that the companions who relate hadith, were classified as quantity of hadith that they have related. Pieces of hadith has been presented as schedule. In addition dwelled upon the causes of differency of quantity of hadith relating. This study, will be useful for the researchers who studies on this area.