Roma dönemi tiyatro-tapınak kompleksleri ve Anadolu'daki izdüşümleri
Roman theater-temple complexes and projections in Anatolia
- Tez No: 210025
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN SABRİ ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Sanat Tarihi, Archeology, Architecture, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Tiyatro olgusu ve bir mimari yapı elemanı olarak tiyatro yapısı her zaman din, kült ve ritüel kavramlarıyla iç içe olmuştur. Bereket kavramıyla ilişkili ritüellerin ön plana çıkarıldığı Doğu dinlerinde ve sonrasında Doğulu öğelerin baskın bir role sahip olduğu Yunan dininde karşılaşılan kült tiyatrolarıyla başlayan tiyatro ve kutsal alan birlikteliği, Roma Cumhuriyet Dönemi'nden itibaren sistematik bir anlayışla tasarlanan anıtsal bir yapı bütününe dönüşmeye başlamıştır. Roma İmparatorluk Dönemi'yle birlikte geniş bir coğrafyaya yayılma imkanı bulan bu yapı kompleksleri, izlenen Roma siyasetine bağlı olarak kökenlerindeki `kült yapısı' özelliğinden bir şey kaybetmeden dönemin din politikalarına hizmet etmeye başlamıştır. Diğer Roma eyaletlerinin aksine Anadolu'da sadece birkaç örnekle temsil edilen bu yapı bütünü, diğer birçok örnekle aynı işleve sahip olmuş ve İmparatorluk kültüne hizmet etmiştir. Bu çalışmada tiyatro ve tapınak yapılarının sistemli bir mimari bütün oluşturma süreci ve zaman içerisinde değişen kült fonksiyonları ele alınmaktadır. Söz konusu mimari oluşum incelenirken öncelik, bir temel oluşturması açısından Ege ve Roma dünyası içinde farklı karaktere sahip tapınak ve tiyatro kavramlarının özetlenmesine verilmiştir. Araştırma konusu belirli bir kronolojik ve coğrafi düzen gözetilerek, kült kökenleri, etkilenmiş olabilecekleri coğrafya ve kültürler temelinde ele alınan tiyatrotapınak kompleksi örnekleri dahilinde detaylandırılmaya ve mimari bir sınıflandırma oluşturulmaya çalışılmıştır. Farklı dönemlerde, farklı mimari formlar altında karşılaşılan tiyatro-tapınak kompleksleri, çeşitli dönemlere ait resmi din politikalarının ve siyasi propagandaların gözlemlenebildiği önemli kamusal merkezlerden biri olmuştur
Özet (Çeviri)
The phenomenon of theater and theater building as an architectural construction element have always been related to concepts of religion, cult and ritual. Togetherness of theater and sanctuary which begins with cultic theaters seen in the Eastern religions where rituals related to abundance are prominent and later on in the Greek religion in which Eastern components have a dominant role, has transformed to an entire monumental construction designed with a systematic understanding from Roman Republican Period on. These complexes with Roman Imperial Period have found an appropriate environment to spread, have started to function as a component of religion politics dependent on Roman politics, without any loss of their `cultic building? roots. This complex, which is represented in Anatolia with only a few samples in opposition to other Roman provinces has had the same functions with many other examples and served to Emperor cult. In this study, it is focused on the period in which theater and temple buildings transformed to a systematic whole and on cultic functions which have changed in the course of time. While above-mentioned architectural formation was studied, for the purpose of constituting a basis, priority has been given to summarizing the concepts of temple and theater which have different characters in Aegean and Roman worlds. Following a specific chronological and geographical order, subject of study was tried to be detailed considering cult origins, the geography and cultures which might be influential and discussed examples of theater-temple complexes; and it is tried to form an architectural categorization. The theater-temple complexes appear in different periods and different architectural forms have been important public centers through which official religion politics and political propaganda can be observed.