Personel güçlendirme yöntemleri ve honda Türkiye A.Ş.'deki inceleme
Employee empowerment methods and an application in honda Turkey
  1. Tez No: 210024
  2. Yazar: GÜLFER UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde artan küresellesme hareketi, müsteri beklentilerinin artması, teknolojik gelismeler ve degisen personel yapısı gibi nedenlerden dolayı organizasyonlar çagdas yönetim uygulamalarına ihtiyaç duymaktadırlar. Günümüz is çevresinde geleneksel yönetim teknikleri yetersiz kalmaktadır. Bu tekniklerin yerine organizasyonlar, çalısanlarını egiterek, katılımlarını saglayarak ve sorumluluk almalarını tesvik ederek ?insan? faktörünü ön plana çıkarmaya çalısmaktadırlar. Bu noktada güçlendirme kavramı ortaya çıkmaktadır. Personel güçlendirme isletmeye pek çok avantaj saglamakla birlikte uygulamada bazı sorunlarla karsılasılmaktadır. Bu da personel güçlendirmenin tam olarak anlasılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu çalısmanın amacı, personel güçlendirme kavramını, yöntemlerini, yararlarını ve karsılasılan olumsuzluk ve sorunları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, organizations need modern management approaches due to reasons such as increasing globalism and customer expectations, technological developments and changing personnel structure. Traditional management techniques are insufficient in the current business environments. Instead of using these traditional techniques, organizations attempt to develop ?human? factor by training employees, providing participation and encouraging to take responsibility. At this point, the empowerment concept occurs. Although the employee empowerment provides lots of benefits to organizations, it is faced by some problems in practice. The reason is that employee empowerment is not understood well enough. The purpose of this study is to propose the meaning, methods, benefits and problems of the employee empowerment into concern.