Siyasal iletişim süreci ve araçlarının 22. dönem ( 3 kasım 2002- 2007)Chp milletvekilleri boyutunda değerlendirilmesi
Evaulation of political interaction process and tools with respect to 22nd period Chp(rpp) deputies
- Tez No: 210026
- Danışmanlar: DOÇ. A. MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tüm dünyada, farklı toplum yapılarında, farklı konularda ve farklı ölçülerde degisikliklerin olması nedeniyle 21.yy. farklı bir çag olma özelligi tasımaktadır. Teknoloji hemen her alanda ciddi degisikliklere neden olurken, dünya siyaset arenası da ciddi degisimler geçirmektedir. Tüm dünyada ve Türkiye'de 20.yy.'dan baslayarak gelisen bu degisimler kamuoyuna anlatılması sorununu da beraberinde getirmis ve siyasal iletisim gün geçtikçe daha fazla önem kazanır hale gelmistir. Disiplinler arası bir alan olarak siyasal iletisim, 1950'lerden itibaren degisen siyaset biliminin yeni yüzü ile akademik çevrelerde üzerinde derinlemesine arastırmaların yapıldıgı bir alan olmustur. Siyasal iletisimin beslendigi iki ana kaynak olan siyaset bilimi ve iletisim bilimlerinin ortak alanında siyasal iletisim tanımlamaları yapılmıs, siyasal iletisim olgu ve süreci, yöntem ve teknikleri ile ortaya konulmaya çalısılmıstır. Görgül arastırma tekniklerinin siyaset bilimi çalısmalarında artan etkisiyle hızlanan siyasal iletisim arastırmaları incelendiginde siyasal iletisim olgu ve sürecinde seçmen tutum ve davranıslarının degerlendirildigi etki arastırmaları ile kamu oyu arastırmaları eksenli çalısmaların çoklugu dikkat çekicidir. Siyasal iletisim ögelerinden kaynak olarak siyasi partilerin, dar anlamda ise milletvekillerinin, siyasal iletisim sürecine iliskin tutum ve davranıslarının ölçüldügü bu arastırma var olan etki ve kamuoyu arastırmalarından bu niteligi ile farklılık göstermektedir. Arastırma 3 Kasım 2002 seçimlerinde meclise giren 22. Dönem CHP milletvekilleriyle yürütülmüs olan bir anket ve derinlemesine görüsme çalısmasına ii dayanmaktadır. Arastırma bulguları CHP milletvekillerinin profesyonel siyasal iletisim sürecine iliskin bakıs açılarını, siyasal iletisim sürecinde tercih ettikleri araçları ve parti örgütlenmesi içinde örgüt içi iletisim hakkındaki görüslerini ortaya koymaktadır. Bu çalısmada 22. Dönem ( Kasım 2002- Temmuz 2007) CHP milletvekillerinin ortak bir siyasal iletisim politikası izlemedikleri, profesyonel siyasal iletisim sürecine bakıs açılarının cinsiyet, egitim düzeyi ve milletvekili olarak görev yapma sürelerine baglı olarak degistigi varsayımlarına dayanmaktadır. Siyasal mesajların hazırlanması sürecinde geleneksel mirasından kopamayan CHP milletvekilleri, yüz yüze iletisim tekniklerini etkili bir siyasal iletisim aracı olarak kabul ettikleri görülmektedir.. Yüz yüze iletisimi etkili bir iletisim aracı olarak gören milletvekilleri, aday olunan bölgenin sosyo-kültürel yapısına göre araçlı iletisim tür ve tekniklerini de kullandıklarını belirtmislerdir. Arastırma sonucunda elde edilen veriler ısıgı altında 22. Dönem milletvekillerinin siyasal iletisim olgu ve sürecini, gerek örgüt içi gerek örgüt dısı iletisim açısından profesyonel olarak degerlendirmedikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The 21st century is a different area since this area witnesses changes in different social structures, different issues and different degrees all over the world. While technology led to serious changes in almost all fields, the political arena also experienced serious changes. These changes throughout the world and in Turkey beginning in the 20th century brought about the problem of informing the public opinion and political communication became more and more important. Political communication as an interdisciplinary field has been the most discussed issue among academicians with the changing face of political science since 1950s. Different definitions of political communication has been made in the common field of political science and communication science which are the two sources political communication nourishes from and political communication concept and process and its methods and techniques have been tried to be introduced. When political communication researches which picked up with the increasing effect of experimental research methods on political science studies are examined, number of effect surveys which evaluate attitudes and behaviors of electorates regarding the political communication concept and process and of public opinion surveys is striking. This study which examines the attitudes and behaviors of political parties as references in the political communication process and of deputies in the strict sense is different from existing effect and public opinion surveys in this sense. The study is based on an inquiry and a deep interview research with 22nd CHP (RPP) period deputies who were elected in November, 3 2002 elections. Research findings display perspectives of CHP(RPP) deputies regarding professional political communication process, the tools they prefer in the political communication process and opinions on communication within the party organization. This thesis indicates that 22nd Period (November 2002- July 2007) CHP (RPP) deputies do not follow a common political communication policy and their perspectives regarding professional political communication process differ in accordance with their sex, education and the length of time they as a deputy. It is seen that RPP deputies who cannot leave their traditional heritage in preparing political messages consider face to face communication techniques to be an effective political communication tool. Deputies who iv consider face to face communication techniques to be an effective communication tool stated that they also use indirect communication types and techniques depending on the sociocultural structure of their electoral district. In the light of the data obtained as a result of the research, it is seen that 22nd Period deputies do not evaluate political communication concept and process professionally in terms of communication both within and outside the organization.