Mobil kanallar yoluyla pazarlama iletişimi süreci ve üniversite öğrencilerinin mobil pazarlamaya ilişkin tutumlarına yönelik bir araştırma
Marketing communication process via mobile channels and a research directed to undergraduate students attitudes regarding to mobile marketing
- Tez No: 210027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE FİGEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızla gelismesinin bir sonucu olarak mobilite kavramı günlük yasamımızda önemli bir yer tutmaktadır. Basta cep telefonu olmak üzere dizüstü bilgisayarlar, tablet PC'ler, PDA'lar, akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar, yasamımızın vazgeçilmezlerinden olmaya baslamıstır. Hemen her sektörü etkileyen mobilite, pazarlama alanında da yeni açılımlar yaratmıstır. Kitlesel pazarlama anlayısında; son dönemlerde artan maliyetler, rekabet edebilme sartlarının agırlasması gibi faktörler etkili pazarlama sartlarını zorlastırmaktadır. Söz konusu ortam pazarlamacıların, tüketiciye etkin ve verimli olarak ulasabilecek yeni kanalları olusturmasını gerektirmektedir. Bu baglamda teknolojinin gelismesi ve mobil araçların `özellikle cep telefonlarının' çok yaygın olması su dönemlerde pazarlamacılar için cazip bir kanal haline gelmistir. Pek çok açıdan geleneksel pazarlama anlayısından etkili üstünlükler tasıyan bu anlayıs, son dönemlerde ciddi ölçüde kullanılmaya baslanmıstır.
Özet (Çeviri)
Referring to the exponential progress of technology, the concept of ?mobility? has its own place in our daily life. Leading of mobile phones, Laptop PC?s, tablet PC?s, PDA?s and mobile devices like smartphones have become one of our indispensables. ?Mobility?, with affecting almost every sector, has created its own openings. In the massive marketing conjuncture, the factors like, increasing costs in the late time period, hard rivalry conditions are making difficulties in marketing conditions. From this point of view, progress of technology and especially wide usage of mobile phones are attractive channels of marketing professionals. This concept which has many advantages according to traditional marketing methods, has been using so common in present.