1845 yılı temettuat defterlerine göre Simav kazasının merkezi
According to census registration books in 1845: Simav
  1. Tez No: 210029
  2. Yazar: FUNDA KÜPELİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA ALTUNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Simav, tarih öncesi ve sonrası çaglardan beri varolan,içerisinde toplulukları barındıran bir yerdir. Osmanlı döneminde ise Simav hiçbir zaman kendi kabugunda yasayan bir kaza olma özelligi tasımamıstır. Gerek Simav'ın içinde bilfiil yasanan ?suhte olayları? gerekse ayanların güçlenmesiyle adını duyuran Nasuhogulları vakası, Simav'ın tarihte hareketli olusunun belirtileridir. Bu dönemden hareketle Simav'ı her açıdan anlayabilmek için Temettuat Defterleri'ne basvurulmus ve kullanılmıstır. Simav merkez kazasına ait Temettuat defterlerindeki veriler tablolar halinde sunulmustur. Buna göre bölgede hakim Türk ve Müslüman nüfus ele alınmıs, geçimlerinin sagladıkları tarım, hayvancılık ve ticaret hakkında bilgiler sunulmustur. Kazanın mahallelerinde incelenen hanelerle, dönemin is kolları, lakapları, soyları, adları, verdikleri vergi ve ösür miktarları, elde ettikleri gelirleri, sahip oldukları tarla, bag bostan ve dükkânları? vs., ayrıntılarıyla incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Simav was a town which was situated down the ages and had a large group in their land. At Ottoman term, Simav had never been a conservative town, ?Student events? which happened in the town and Nasuhoglu event, which was attacked by senators (ayan). The events showed Simav was very active at the history. Referring to this Ottoman term, Census Registration Books used for understanding Simav from every side Census Registration Books (Temettuat Defterleri) about Simav were presented in view of schedules. The explanations are about Turkish and Muslims, and their agriculture, stockbreeding and trading. With houses which were researched at the districts of the town, we examined term?s professions, nicknames, families, names, taxes and tithe (ösür) amounts, incomes, arable fields, vineyards and orchards, shops?etc. in detail.