Çıralı, Yanartaş (Khimera)'daki Bizans dönemi yapıları
Byzantine period buildings at Antalya/Çirali Yanartaş (Khimera)
  1. Tez No: 210028
  2. Yazar: GÖKÇEN KURTULUŞ ÖZTAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. B. YELDA UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yanartas, Antalya ili, Kemer ilçesine baglı Çıralı köyünün 4 km. kuzeyinde bir yamaçta 250 m. yükseklikte yer alır. Bugün milli park sınırları içerisinde bulunmaktadır. Çevredeki tüm yamaçlar agaçlarla kaplı olmasına ragmen Yanartas'ta yaklasık 2 dönümlük alan düz kayalarla kaplıdır. Bu kayalar arasındaki çatlakların bazılarında Khimeira mitosuna esin olan alevler görülmektedir. Alanda Helenistik dönem özellikleri gösteren duvarlar yer alır. Yanartas, Roma döneminde Hephaistos kült merkezi konumundadır. Ancak anıtsal bir tapınaga ait mimari buluntular yoktur. Alanda Roma dönemine ait çesme, hamam, tonozlu mezar ile çok sayıda adak yazıtları görülmektedir. Bizans döneminde bölge, dinsel merkez konumunu sürdürmüstür. Bizans döneminde Roma hamamı, tek nefli bir sapele dönüstürülmüs; alevlere yakın alana üç nefli bir bazilika ile ek yapısı insa edilmistir. Üç nefli bazilika üzerinde üç evre tespit edilmistir. lk evrede figürlü, üçüncü evrede ikonoklastik özellikler gösteren freskolar bulunmaktadır. Kilise Selçuklu döneminde av köskü olarak kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Yanartas is placed in the national park in Cirali village which is belong to Kemer district of Antalya. It is on a slope which is 4 km North of Olympos ancient city from the eastern Lycia cities and 250 meter above the sea level . It is known that a temple dedicated to Hephaistos in Rome era was built in Yanartas that is defined as `quenchless fire of Lycia? . For this reason the area also called as Hephaistion at ancient time. It is possible to see exedra ruins and vow tablets from the rest of the temple around the area. In this area there are also a fountain, a public bath and a vaulted tomb except the temple . The Byzantium buildings are, the three naves basilica in the area of the temple and its additional building, a chapel which is converted from a public bath and other additional buildings beside. Bazilika has tree phase. The first turn is in the plan as heleneistic basilica with three nave, three apsis. There is figured fresco on apsis half dome. Second turn is also in a plan of basilica with three nave and three apsis; but cover system is was made of vault. Geometric and herbal arrangements which have iconoclast specialities were used at frescos on second turn walls. It is necessitated to leave the area because of the domination of the Turks on the area in 12th century and the church was used as a haunting villa by Seljuks.