Ayşecik filmlerinde çocukluğun temsili
Representation of childhood in Aysecik films
  1. Tez No: 210030
  2. Yazar: KUMRU BERFİN EMRE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye'de 1960'lı yıllardan itibaren çekilmeye başlanan çocuk yıldızlı filmler, Türk sineması çalışmalarında Batı'dan ithal edilmiş bir furya olarak nitelendirilmiş, incelenmeye değer bulunmamıştır. Çocuk yıldızlı filmler, popüler sinemaya ilişkin özellikleri taşıması bakımından Batı sinemasıyla birlikte değerlendirilebilir, ancak bu filmleri Batı'daki örneklerin bir kopyası olarak değerlendirmek yetersizdir. Çocuk yıldızlı filmler Türkiye toplumundaki değişmeler çerçevesinde incelendiğinde, bu filmlerin kolektif bir duyguya seslendiği, bu nedenle çok sayıda izleyiciye ulaştığı görülebilir. Çocuk yıldızlı filmlerin en popüler karakteri olan Ayşecik, Türkiye toplumunun kolektif hafızasına güçlü bir imge olarak yerleşmiştir. Ayşecik hem çocuk hem yetişkin, hem yoksun hem de güçlü olabilen, başka bir deyişle, ikiliklerle temsil edilen bir karakterdir. Ayşecik'in karakterini inşa eden bu ikilikler, Türkiye toplumunun modernleşme sürecinde yaşadığı ?arada kalmışlık? duygusundan beslenmektedir. Türkiye modernleşmesinin Doğu-Batı ikiliğinden temellenen seçkinci karakteri, toplumun edebiyâtta, müzikte ve sinemada çocuk ya da çocuksu karakterlerle özdeşleşmesine neden olmaktadır. Türkiye toplumunun kolektif duygusu olan çocukluk, sinemada Ayşecik filmleriyle karşılığını bulmaktadır. iii
Özet (Çeviri)
The films with the child stars which had been shot since 1960?s, were evaluated as a glut imported from the West by the Turkish cinema studies and were not found worth analyzing. As the film with child stars have some similar characteristics with the popular cinema, they can be evaluated within Western cinema but it is deficient to treat these films as copies of the Western precedents. When the films with child stars are analyzed along with the developments in Turkish society, it can be perceived that these films deal with a collective sense and consequently access a mass of audience. Ayşecik, the most popular character of the films with the child stars, embedded in the collective memory of Turkish society as a strong image. Because that Ayşecik can be both a child an adult, both devoid and powerful, she is a character who is represented through dualities. These dualities that constructs the character of Ayşecik, are fostered by the sense of ?being left in between? which the Turkish society had during the process of modernization. The elitist character of Turkish modernization, which is due to the East-West duality, causes the society to identify with the child or childish characters in literature, music and cinema. Childhood as the collective sense of Turkish society corresponds to Ayşecik films in cinema.