Yalvaç ve Isparta Arkeoloji Müzelerinde bulunan Bizans sikkeleri
Byzantine coins in yalvaç and Isparta Arkeoloji Museums
- Tez No: 210068
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TOLGA TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 562
Özet
Bu çalışmada, Antik Çağ'ın Pisidia bölgesini kapsayan coğrafyada yer alan günümüz Yalvaç ve Isparta Arkeoloji Müzeleri antik sikke koleksiyonunda bulunan Bizans sikkeleri konu olarak ele alınmıştır. Bu amaçla 2004-2007 yılları arasında adı geçen müzelerde yapılan çalışmada toplam 1343 adet sikke tespit edilmiş ve kataloğa alınmıştır. Değerlendirmeye alınan bütün örnekler ve kötü durumda olup dönemi tespit edilemeyen sikkeler de detayları ile katalog bölümünde sunulmuştur. Yalvaç ve Isparta Arkeoloji Müzelerinde bulunan sikkeler, her şeyden önce Pisidia Bölgesi'nde bulunmuş ve kaydedilmiş çok sayıda sikkeden oluşan ve farklı dönemleri kesintisiz yansıtan bir grubu temsil etmektedir. Türkiye genelindeki müze sayısı düşünüldüğünde, bütün detayları ile yayınlanan, müzelerdeki Bizans sikkelerine ilişkin çalışmaların sayısı neredeyse 10'u geçmemektedir. Pisidia Antik Çağ'dan itibaren tarihi, politik ve ekonomik açıdan oldukça önem taşıyan bir bölgedir. Dolayısıyla bu müzelerde bulunan sikkeler, nümismatik açısından bölgedeki ticari bağlantıları yansıtır şekilde temsil edilen örneklerden oluşmaktadır. Bununla birlikte örneklerin sayıca fazla ve tanımlanabilir özellikte olmaları, bunları istatistiksel olarak kullanılabilir veri grupları haline getirmiştir. Dolayısıyla tez kapsamında incelenen örnekler, bu bakış açısı ile ele alınarak, Anadolu'dan diğer müze ve kazı buluntuları ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine Byzantine coin finds from Yalvaç and Isparta Archaeology Museums in Pisidia. Through continuous study between the years 2004- 2007, 1343 coins were found; all of these examples were examined and they were included into the catalogue presented here. The coin finds from Yalvaç and Isparta Archaeology Museums, are above all, the first major find from area of Pisidia representing various periods, recorded and presented fully. Through Asia Minor, even though many Archaeology Museums, the published full coin reports do not exceed 10 so far. Pisidia played a major role in ancient times as a historical, political or an economical area. Thus, the coin finds represent numismaticaly, which implies the trade and contacts of the Pisidia. On the other hand, many examples in number of known, datable types turns these coins into statistical data groups. All of the coin finds group were evaluated with this in mind through the thesis and coin finds group from Pisidia have been compared with those from other sites from Asia Minor.