Türkiye'de ev eksenli çalışanların örgütlenmeleri ve yeni arayışlar
The home based workers' organizations in Turkey and new searchs
- Tez No: 210067
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERNA GÜLER-MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ev Ekonomisi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Home Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, günümüzde üretimin esnekleşmesi ve bununla bağlantılı olarak alt sözleşme ilişkilerinin gelişmesiyle yaygınlık kazanan ev eksenli çalışma ve ev eksenli çalışmanın öznesi kadınları ele almaktadır. Bununla birlikte ev eksenli çalışmanın yaygınlığı çalışanların farklı mekanlarda ve farklı biçimlerde örgütlenmelerini de beraberinde getirmiştir. Bu araştırma ev eksenli çalışmanın, çalışanlar açısından bir örgütlenme potansiyeli taşıyıp taşımadığını, bu potansiyel üzerinden değiştirme ve dönüştürme gücünü anlamaya çalışmaktadır. Diğer yandan ev eksenli çalışmanın öznesinin neden kadınlar olduğu, hangi `zorunluluk' üzerinden bu gerçekliğin oluştuğu ve bu zorunluluklar etrafında kadınların nasıl bir örgütlenmeye adım attıklarını var olan örgütlenmeler üzerinden anlamaya ve yorumlamaya çalışmaktadır. Araştırmanın yöntemi niteliksel eleştirel yöntemdir. Saha araştırması gönüllü kişilerle yapılan mülakatlara ve sahada yapılan gözlemlere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with home based work which is become widespread in our time as a result of flexible production and development of subcontract relations and the women as the subject of home based work. The spread of home based works leads to different types of worker organizations in different places. This research aims to understand if the home based work has a potential of organization for workers and the transformative capacity of this potential. Besides, it tries to understand and interpret why the subject of home based work is women, on which necessities this reality occurs and what types of organizations are created by women under this necessities, by looking at existing organizations. The method of this research is critical and qualitative. Field research is based on interviews with voluntary people and observations in field.