İmamiyye Şia'sı'nda takiyye
Takiyye in Imamiyye'h Shi'a
- Tez No: 210073
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Takiyye, Imâmiyye Si'îliginde çok önemli bir yer tutmaktadır. Si'a'nın ana grubunu olusturan Imâmiyye mezhebi, bu konuda en genis kaynaga sahip olan Si'a fırkasıdır denebilir. Takiyye sebebiyle kıyasıya elestirilere hedef olmasına, güvensizlikle suçlanmasına ve görüslerinin temelsiz, islerinin aldatmaca oldugu ileri sürülmesine ragmen, Si'î yazarlar, eserlerinde takiyyenin Islami bir kural oldugunu ısrarla savun muslardır. Takiyye, Si'a'nın benimsedigi, ancak akâidin aslî konuları içinde yer almamakla birlikte inanç esasları söz konusu edilince de basvurulan bir ilke durumundadır. Takiyye prensibi, pratikte her zaman tatbik ettikleri bir anlayıs olmustur. Sadece baskılara maruz kaldıklarında degil, en güçlü siyasî iktidarlara sahip oldukları (Fâtımîler ve Safevîler) devirlerde de takiyye, vazgeçemedikleri bir anlayıs haline gelmistir. Öyle ki, ileri sürmek dükleri herhangi bir görüsün, aksinin ispat edilmesi karsısında, asıl kanaatin gizlendigini ve takiyye yapıldıgını söylemektedirler. Böyle olunca da nerede gerçegi izhar edip nerede takiyye yaptıklarını tespit etmek hemen hemen imkansızlasmaktadır. Dolayısıyla Siî'ler, takiyye'yi bir politika ve manevra aracı olarak da kullanmıslardır.
Özet (Çeviri)
Takiyye takes an important place in Imamiyye?s Shia. Imamiyye which contains main base, It can be said that has the widest source. Shia autors has insistently defended the takiyye as an Islamic rule. Takiyye, that Shia has adopted, belief principles which can be applyed. Takiyye, has been an understanding application in practice. Not only they has been under pressure, but also they in power (Fatimi, Safevi), used the takiyye. Such to put the base opinion forward, they say that it has been hided the main conviction. At this position, ıt is impossible to determine the main conviction. That?a why, Shia has used the takiyye as a politic and manoeuvre.