Kızıl Molla (Abdurrahman b. Ali el-Amasî) ö. 983 / 1575'nın İbn Kemal'in hidâye şerhi üzerine (Mesh ‛ale'l-Huffeyn Meselesi bağlamında) itirazları
The objections (in the context of Mesh ale'l-Huffeyn case) of Kızıl Molla Abdurrahman b. Ali al-Amasî (d. 983/1575) on Ibn Kemal's commentary of al-Hidayah
  1. Tez No: 391441
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı Abdurrahman b. Seydî Ali (ö. 983/1575)'nin Terğîbü'l-Lebîb adlı yazma eserini tanıtarak, Abdurrahman Efendi'nin İbn Kemâl hakkındaki“mükemmel şârihleri, gafiller ve cahiller mertebesine indirdi”ifadesinin doğruluk payını tespit etmeye çalışmaktır. Bunu gerçekleştirmek adına XVI. asrın, üzerine risaleler yazılan önemli bir meselesi olan mestler üzerine mesh konusu seçilmiştir. Bu sebeple“mesh ale'l-huffeyn”ile ilgili temel kavramlar ve İslam Hukuku'nda mestler üzerine mesh konusu ele alınmış daha sonra Terğîbü'l-Lebîb'in“mesh ale'l-huffeyn”bölümü ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümdeki Abdurrahman Efendi'nin İbn Kemâl'e itiraz noktaları tespit edilmiş ve bu itirazların değerlendirmeleri yapılmıştır. Bütün bunlar yapılırken mestler üzerine meshin hükmü konusunda Ehl-i Sünnet ile İmamiyye Şîa'sı arasındaki görüş ayrılığının sebepleri ortaya konulmuştur. Abdurrahman Efendi İbn Kemâl'e yönelttiği eleştirilerin bir kısmında haklı olmakla birlikte pek çok yerde diğer Hidâye şârihlerini savunmak adına İbn Kemâl'i eleştirmiş izlenimi vermektedir. Fakat bunu yaparken Abdurrahman Efendi'nin yararlandığı çok çeşitli kaynaklar ve Hidâye şerhlerine olan hâkimiyeti onun donanımlı bir âlim olduğunu ispatlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first aim of the work is to introduce Abdurrahman b. Seydi Ali (d. 983/1575)'s creature named Tergibu'l-Lebib, by doing so to determine the accuracy pai of the critiques on Ibn Kemal. In order to realise this, I selected“mesh upon mest”which is one of the important discussion topics in 16th century. Afterwards, the basic concepts of“mesh upon mest”and the subject of“mesh upon mest”in Islamic Law were analyzed. Finally, the objection points of Abdurrahman Efendi's on Ibn Kemal were determined from the part of“mesh upon mest”and the objections were evaluated. Additionaly, I referred to the reasons of disagreement over“mesh upon mest”among Ahlu-Sunnah and Shi'ism of Imamiyyah. Consequently, while Abdurrahman Efendi was right on his some critiques directed to Ibn Kemal, in most parts he seem to criticize Ibn Kemal to defense other al-Hidayah annoters (sharih). However, the substantial literature that he benefited from and his control over al-Hidayah annotes prove that he was an equipped-high level intellectual.