Kaynaştırma uygulaması yapılan ilköğretim okuluna devam eden normal gelişim gösteren öğrencilerin kaynaştırma uygulamasına ilişkin görüşleri
The opinions of students with normal development in primary schools towards inclusion
  1. Tez No: 210096
  2. Yazar: CEYDA TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ELİF TEKİN-İFTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu arastırmanın amacı, Bursa ilinde kaynastırma uygulamasının yapıldıgı ilkögretim okullarının ikinci kademesine devam eden normal gelisim gösteren ögrencilerin kaynastırma uygulamasına iliskin görüslerini belirlemek, zihinsel yetersizligi olan kaynastırma ögrencileriyle yasanan problem davranısların nedenlerin belirlemek ve çözümüne yönelik önerilerini almaktır. Arastırma gönüllü olarak katılan on sekiz normal gelisim gösteren ögrenci ile yürütülmüstür. Bu amaçla yarı-yapılandırılmıs görüsme teknigi kullanılmıs ve betimsel olarak analiz edilen bulgular niceliksel olarak sunulmustur. Arastırmanın sonucunda elde edilen bulgularda, normal gelisim gösteren ögrencilerin çogunun, kaynastırma uygulamasına olumlu bakmadıkları ve kaynastırma ögrencilerinin genel egitim sınıflarında bilgi ve becerileri tam olarak edinemeyecekleri görüsünde oldukları gözlenmistir. Ayrıca, normal gelisim gösteren ögrenciler, kaynastırma ögrencilerinin derslerin akısını bozduklarını, dikkatlerini dagıttıklarını, sınıfın basarı ortalamasını düsürdüklerini ifade etmislerdir. Bu problem davranısların nedenlerine iliskin olarak, kaynastırma ögrencilerinin dikkat çekmek istedikleri ya da zihinsel yetersizliklerinden dolayı problem davranıslar sergiledikleri görüsünde oldukları gözlenmistir. Bu problem davranısların çözümüne yönelik olarak da, kaynastırma ögrencileriyle aynı sınıfta ögrenim görmek istemediklerini, onların ayrı sınıf veya okullarda egitim almalarının daha uygun olacagını ifade etmislerdir. Arastırma kapsamında elde edilen bulgular, çesitli önerilerin ortaya çıkmasını saglamıstır. En önemli öneri, normal gelisim gösteren ögrencilerin kaynastırma ögrencilerinin özellikleri hakkında bilgi edinme gereksinimlerinin karsılanması yönündedir. Bu uygulamayla, kaynastırma ögrencileri ile normal gelisim gösteren ögrencilerin aralarında yasadıkları iletisim sorunları azaltılabilir. Ayrıca, ailelerin kaynastırma uygulamasının içine alınması ve sınıf ögretmenlerinin kaynastırma uygulamaları hakkında gerekli bilgiye sahip olmaları diger öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the opinions of students with normal development in regular classes toward inclusion, to analyze the reasons of problem behaviors and to take their suggestions about the solutions of these problem behaviors. The study was completed with 18 with normal development who voluntarily participated in the study. Semi-structured interviews were conducted with the students, and the data collected were analyzed by using descriptive techniques. The findings of the study were presented quantitatively. The result of the study indicated that students with normal development do not want to be in the same classroom with the mainstreamed students and they believe that the students with mental retardation can not gain necessary knowledge and abilities in an inclusive school setting. Also, the students mentioned that mainstreamed students do not obey the classroom rules and they want to call their attention or they have problematic behaviors because of their mental functioning. As the recommendations of these problems, they declare that they do not want to study in the same classroom with inclusive students; they should be educated separately in a different classroom or school. The findings of the study provided many suggestions about inclusion. The most important suggestion is to inform the students with normal development students about mainstreamed students? characteristics. The communication problems between two parties could be reduced with this practice. Also, families should be actively participated into inclusion process and there should be informative seminars about special education and the needs of students with special education needs for the regular classroom teachers.