Farklı cinsiyet rollerine sahip üniversite öğrencilerinin öfke yaşama biçimleri ve utangaçlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of shyness levels and anger expression styles of university students with different gender roles
- Tez No: 210097
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRHAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu arastırmada, üniversite ögrencilerinin sahip oldukları cinsiyet rolleri ve cinsiyetlerine göre öfke yasama biçimleri ve utangaçlık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıstır. Arastırmada farklı cinsiyet rollerine sahip üniversite ögrencilerinin öfke yasama biçimleri ve utangaçlık düzeylerinin farklılasıp farklılasmadıgı ayrıca ögrencilerin cinsiyetlerinin, öfke yasama biçimleri ve utangaçlık düzeylerinin farklılasıp farklılasmamasında anlamlı katkısının olup olmadıgı arastırılmak istenmistir. Arastırmanın evrenini 2006-2007 egitim ögretim yılında Anadolu Üniversitesinin örgün egitim veren Eczacılık, Edebiyat, Egitim, Fen, Güzel Sanatlar, Hukuk, ktisadi-dari Bilimler ve letisim fakültelerine devam eden 11629 üniversite ögrencisi olusturmustur. Oranlı küme örnekleme yöntemiyle seçkisiz olarak belirlenen 1389 ögrenciden veri toplanmıs ancak evrenin yaklasık %9'una karsılık gelen 1045 ögrenci arastırma kapsamına alınmıstır. Arastırmada üniversite ögrencilerinin cinsiyet rollerinin belirlenmesinde Kavuncu (1987) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Bem Cinsiyet Rolü Envanteri?, öfke yasama biçimi düzeylerinin belirlenmesinde Özer (1994) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Öfke Tarzı Ölçegi? utangaçlık düzeylerinin belirlenmesinde ise Güngör (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Utangaçlık Ölçegi?, kullanılmıstır. Ögrencilerin yas ve cinsiyetlerine iliskin bilgiler ise arastırmacı tarafından hazırlanan ?Kisisel Bilgi Formu? ile elde edilmistir. Arastırmada veri toplama araçları ile elde edilen bilgilerin çözümlenmesi ?SPSS 10.0.0. for Windows? paket programı ile bilgisayar ortamında gerçeklestirilmistir. Verilerin analizi sırasında, betimleyici istatistiklerin yanı sıra, t testi ve varyans analizi uygulanmıstır. Analizlerde öncelikle varyansların homojen olup olmadıgı Levene Testi ile belirlenmistir. Varyansların homojenligi durumunda varyans analizi, varyansların homojen olmadıgı durumlarda ise parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis Testi kullanılmıstır. Varyans analizi sonucunun önemli bulundugu durumlarda, farkın hangi ortalamalar arasındaki farklardan kaynaklandıgını belirlemek amacıyla Tukey HSD testi yapılmıstır. Kruskal Wallis Testinin sonucunun önemli bulundugu durumlarda ise, farkın kaynagını belirlemek amacıyla olası tüm ikili karsılastırmalar için Mann-Whitney U testi kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen sonuçlara göre çalısmaya alınan ögrencilerin cinsiyet rolleri bakımından birbirlerine yakın oranlara sahip oldukları, cinsiyetlerine göre bakıldıgında erkeklerin çogunlugunun erkeksi, kadınların da çogunlugunun kadınsı oldukları belirlenmistir. Arastırmada katılımcıların çogunlugunun içe yöneltilmis ve dısa yöneltilmis öfke düzeylerinin düsük, buna karsın öfke kontrol düzeylerinin ise yüksek oldugu bulunmustur. Ayrıca, katılımcıların %75'inin orta düzeyden daha düsük, %25'inin ise orta düzeyin üstünde bir utangaçlık düzeyine sahip oldugu belirlenmis ve çogunlugunun utangaçlık düzeylerinin orta düzeyin altında oldugu sonucuna ulasılmıstır. Katılımcıların cinsiyet rollerine göre içe yöneltilmis öfke düzeyleri arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıstır. Ayrıca erkeksi, androjen ve belirsiz cinsiyet rollerine sahip üniversite ögrencilerinin, kadınsı olanlara göre; erkeksi cinsiyet rolüne sahip olanların da androjen cinsiyet rolüne sahip olanlara göre dısa yöneltilmis öfke düzeylerinin anlamlı biçimde daha yüksek oldugu bulunmustur. Diger yandan androjen cinsiyet rolüne sahip olan ögrencilerin öfke kontrol düzeylerinin, hem erkeksi hem de belirsiz cinsiyet rolüne sahip olanlardan; kadınsı cinsiyet rolüne sahip olanların ise belirsiz cinsiyet rolüne sahip olanlardan anlamlı biçimde daha yüksek oldugu bulunmustur. Ayrıca cinsiyet rollerine göre; erkeksi cinsiyet rolüne sahip olanların utangaçlık düzeylerinin, hem kadınsı hem de belirsiz cinsiyet rolüne sahip olanlardan; androjen cinsiyet rolüne sahip olanların utangaçlık düzeyinin ise hem kadınsı hem de belirsiz cinsiyet rolüne sahip olanlardan anlamlı biçimde daha düsük oldugu bulunmustur. Arastırmada ögrencilerin içe yöneltilmis öfke düzeyleri üzerinde, cinsiyetin hem tek basına temel etkisi hem de cinsiyet rolü ile birlikte ortak etkisi anlamlı bulunmamıstır. Ögrencilerin dısa yöneltilmis öfke düzeyleri üzerinde ise cinsiyetin hem temel etkisi, hem de cinsiyet rolü ile birlikte anlamlı ortak etkisi oldugu belirlenmistir. Ögrencilerin öfke kontrol düzeyleri üzerinde de cinsiyetin temel etkisi anlamlı bulunmus ancak cinsiyet rolü ile birlikte ortak etkisi anlamlı bulunmamıstır. Ayrıca, arastırmada, üniversite ögrencilerinin utangaçlık düzeyleri üzerinde cinsiyetin tek basına anlamlı temel etkisinin oldugu, ancak cinsiyet ile cinsiyet rolünün ortak etkisinin anlamlı olmadıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate anger expression styles and shyness levels of university students according to their gender roles. It was examined whether anger expression styles and shyness levels of university students having different gender roles differ and genders make significant contributions on the differentiation of anger expression styles and shyness levels. 11629 university students attending to the Faculties of Pharmacy, Humanities, Education, Science, Fine Arts, Law, Economics and Administrative Sciences and Communication Sciences, that give formal education, in 2006-2007 academic year comprises population. Data was collected from 1389 students who were assigned to sample by means of stratified random sampling but 1045 participants that refer to 9% of the population were included. Data related to university students? gender roles was collected by ?Bem Sex Role Inventory? adapted to Turkish population by Kavuncu (1987); ?Anger Expression Scale? adapted to Turkish population by Özer (1994) was utilized to determine anger expression style levels and ?Shyness Scale? adapted to Turkish population by Güngör (20001) was used for determination of shyness levels of university students. Data about age and sex of students was collected by means of ?Personal Information Form? prepared by the researcher. Data analysis was carried out by means of ?SPSS 10.0.0 for Windows?. In data analysis, in addition to descriptive statistics, t-test and variance analysis were conducted. In analysis, to determine the homogeneity of variances firstly Levene Test was applied. If variances were homogenous, variance analysis was used, if they are not, Kruskal Wallis Test one of nonparametric tests was utilized. When results of variance analysis were found significant, to specify a source of differences resulting from comparisons between groups Tukey HSD was used. If the result of Kruskal Wallis Test was found significant, to determine a source of difference Mann-Whitney U Test was applied for all two way comparisons. Statistical analysis indicated that university students have approximate ratios in terms of gender roles and when gender roles were examined in terms of gender, it was found that most of males are masculine and most of females are feminine. Most of the research participants internalized and externalized levels were low, but anger control levels were found to be higher. Moreover 75% of participants? shyness levels were lower than moderate level, 25% of participants? shyness levels were higher than moderate level. As a result it can be stated that most of the participants? shyness levels were below the moderate level. According to gender roles, no significant difference was found among internalized anger levels of participants according to gender roles. It was also ascertained that externalized anger levels of university students having masculine, androgynous, and undifferentiated gender roles were significantly higher than that of those having feminine gender roles. In addition, externalized anger levels of participants having masculine gender roles were found to be significantly higher than that of those having androgynous gender roles. On the other hand, anger control levels of students having androgynous gender roles were significantly higher than that of those having masculine and undifferentiated gender roles. Anger control levels of students having feminine gender roles were significantly higher than that of those having undifferentiated gender role. According to gender roles, shyness levels of the participants having masculine gender roles were lower than that of those both having feminine and undifferentiated gender roles. Shyness levels of those having androgynous gender role were found to be lower than that of those both having feminine and undifferentiated gender roles. It was indicated that neither main effect nor interaction effects among gender and gender role on the internalized anger levels were significant. Gender has a significant main effect on the externalized anger levels of university students. At the same time, interaction among gender and gender role has significant effect on the externalized anger levels of university students. Main effect of gender on anger control levels was found significant, but no significant interaction effect among gender and gender role was obtained on anger control levels. On the other hand, it was indicated that gender, have significant main effects on the shyness levels of university students. However, interaction effects among gender and gender roles were not found significant.