Avrupa Birliği ile uyum sürecinde Türk sigorta sektörünün değerlendirilmesi
The evaluation of Turkish insurance sector during the process of European Union
  1. Tez No: 210107
  2. Yazar: EZGİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küresellesme hareketlerinin hızla yasandıgı günümüzde, rekabet kavramı sigorta piyasalarında da gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Bu kapsamda, finansal aktörlerin serbestçe hareke edebildigi bir ortamda, Türk sigorta piyasası da serbest, rekabetçi, küresel ve bölgesel gelisilmelere uyum saglayan güçlü bir yapıya kavusmak zorundadır. Bu çalısma ile genel sigortacılık bilgilerinin yanı sıra Türk Sigorta Sektörü'nün diger ülkelerle kıyaslandıgında neden daha gerilerde bir seyir izledigi tespit edilmeye çalısılmıstır. Bu nedenle sigorta sektörü verilerinden yararlanılmıs,sektörün gelismesi için yapılması gerekenler anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
The concept of competition has been gradually gaining more importance also in insurance markets today along with the rapid globalization movements. Within this scope Turkish insurance market must also gain a free, competitive, and strong structure which is able to keep abreast of global and regional developments in an environment where financial actors can freely move. It was tried to be determined why Turkish Insurance Sector was insufficient when it was compared to the ones in other countries. Therefore, the data obtained from Insurance Sector were used and necessary works to be done for improvement of sector were explained.